Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2017. Ponad 340 tys. uczniów w całym kraju rozwiązywało testy egzaminacyjne.

Lila Pietrusiewicz
Za nami część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego 2017. Zadania z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego rozwiązywało ponad 340 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju.

19 kwietnia w całym kraju egzamin pisali gimnazjaliści. Pierwszego dnia uczniowie III klas gimnazjów rozwiązywali bloki zadaniowe z historii i WOS-u oraz z języka polskiego.

– Około 540 uczniów przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego w Zamościu. W środę część humanistyczna, czwartek matematyczno-przyrodnicza, piątek- język obcy – informuje Marek Gajewski, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa.

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej trzecioklasiści otrzymali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie, o godz. 11.00 przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Ta część egzaminu trwała 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).

–Jestem zadowolony. Myślę, że poszło mi dobrze. To ważny egzamin, gdyż wybieram się do zamojskiego III LO, do klasy matematyczno-fizycznej, a konkurencja na pewno będzie duża – zaznacza Kuba, uczeń III klasy Gimnazjum nr 3 w Zamościu.

Test z historii i WOS-u zawierał 25 zadań, 20 z nich to zadania z historii. Wszystkie były zamknięte – uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu.

– Pytania z WOS-u ogólnie nie były trudne jednak długo zastanawiałam się nad odpowiedzią dotyczącą szarej strefy, ale jestem spokojna i nie martwie się o wynik – mówi uczennica z Gimnazjum nr 3 w Zamościu.

Starożytność, renesans, władcy z dynastii Piastów, handel w Polsce w XVI wieku, klasycyzm, zabory, insurekcja kościuszkowska, a także Sejm Wielki, konstytucja RP, Unia Europejska czy samorząd wojewódzki oraz szara strefa: to tylko niektótre z tematów dotyczących zadań w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie, o których mówili gimnazjaliści wychodzący z sali, po środowym egzaminie gimnazjalnym.

– Egzamin gimnazjalny wszyscy bardzo przeżywali. By zrzucić z siebie część stresu niejednokrotnie potrzebna była rozmowa, taka o wszystkim, po której uczniowie bardziej pewni siebie wchodzili na salę. To czas próby nie tylko dla samych gimnazlistów, ale i nas wszystkich: wychowawców, nauczycieli, rodziców i a nawet całych rodzin m.in. dziadków i babć, przyjaciół oraz znajomych - podkreśla ks.Paweł Cisek z Gimnazjum nr 5 w Zamościu.

Czwartkowy egzamin również będzie się składał z dwóch bloków. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych tzn. biologii, chemii, fizyki oraz geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Natomiast w piątek przed gimnazjalistami egzamin z języka obcego. Będzie on przeprowadzony na dwóch poziomach: podstawowym – obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów oraz rozszerzonym – dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.

Arkusze z zadaniami z kolejnych dni będą codziennie publikować na swoich stronach internetowych Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.

Prace uczniów zostaną zakodowane i będą sprawdzane przez egzaminatorów z komisji okręgowych. Wyniki uczniowie poznają dopiero16 czerwca.

Warto przypomniec, że przystąpienie do egzaminu to warunek ukończenia gimnazjum. Jeżeli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu.

Nie warto ściągać! Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas egzaminu musi przystąpić do niego kolejny raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i osiągnie słaby wynik, równocześnie uzyskując oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Nie ma możliwości powtarzania egzaminu, żeby poprawić oceny.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Liczą się także oceny na świadectwie szkolnym. W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji uwzglednia sie dodatkowo wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

Środa, czwartek i piątek będą w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji; jednak decyzję w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.

Kto pisał w Zamościu?

Gimnazja publiczne w Zamościu:
Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza (Zespół Szkół nr 2)
Gimnazjum nr 2 im. XVI Ordynata J. Zamoyskiego
Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II (Zespół Szkół nr 3)
Gimnazjum nr 4 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego (Zespół Szkół nr 4)
Gimnazjum nr 5 im. Sybiraków (Zespół Szkół nr 5)
Gimnazjum nr 6 im. Królowej Św. Jadwigi (Zespół Szkół nr 6)
Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów (Zespół Szkół nr 1)
Katolickie Gimnazjum im. św. Ojca Pio (Zespół Szkół Katolickich w Zamościu)
Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
Gimnazjum dla Młodzieży
Gimnazjum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (dla dorosłych)
Gimnazja niepubliczne:
I Społeczne Gimnazjum im. Unii Europejskiej

Tegoroczne egzaminy gimnazjalne są jednymi z ostatnich. Po wprowadzaną reformy edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się systematyczne wygaszanie gimnazjów, czyli nie będzie naboru do klas I tego typu szkoły. Uczniowie obecnie uczący się w VI klasie szkoły podstawowej we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, przejdą do VII klasy szkoły podstawowej. Tak będzie się działo w latach następnych.

O ile nic się nie zmieni, ostatnie egzaminy gimnazjalne odbędą się w roku szkolnym 2018/2019 (jednocześnie z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty). 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto