MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań od ponad roku. Skąd to ożywienie w nieruchomościach?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Deweloperzy wciąż są ostrożni we wprowadzaniu na rynek nowych mieszkań, nawet mimo rosnącej sprzedaży.
Deweloperzy wciąż są ostrożni we wprowadzaniu na rynek nowych mieszkań, nawet mimo rosnącej sprzedaży. Marzena Bugala-Astaszow/Polska Press
Deweloperzy mają powody do radości – po trudnym ubiegłym roku, sprzedaż mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce jest dziś o 30 proc. wyższa. To skutek m.in. poluzowania zasad obliczania zdolności kredytowej. Mimo to firmy są ostrożne we wprowadzaniu nowych nieruchomości na rynek i wciąż raczej chomikują pozwolenia na budowę.

Spis treści

Deweloperzy ze wzrostem sprzedaży mieszkań o 30 proc. Pomogła wyższa zdolność kredytowa

Deweloperzy przez większość ubiegłego roku zmagali się ze słabnącą sprzedażą mieszkań. Po inwazji Rosji na Ukrainę zarówno sytuacja ekonomiczna, jak i geopolityczna zachęcały do ostrożności, więc trudno się dziwić, że większość Polaków wolała wstrzymać się z zakupem. Teraz jednak sytuacja uspokoiła się na tyle, by kupujący mogli wreszcie zrealizować swoje plany.

Na 7 największych rynkach pierwotnych analizowanych przez Otodom (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław) sprzedaż mieszkań była w marcu o 30 proc. wyższa niż przed rokiem. 4,8 tys. lokali przekazanych nabywcom to najlepszy wynik sprzedażowy od 14 miesięcy.

Mieszkania wprowadzone do sprzedaży, sprzedane i oferta
Mieszkania wprowadzone do sprzedaży, sprzedane i oferta Otodom

– Możemy śmiało powiedzieć, że to, co obserwujemy dziś na rynku, to realizowanie odłożonego w czasie popytu z ubiegłego roku. Kupujący, którzy zostali zamrożeni przez rygorystyczną politykę wyliczania zdolności kredytowej, albo wstrzymali się z zakupem ze względu na niepewność w odniesieniu do polityki monetarnej NBP, dziś realizują swoje zamiary – mówi Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom.

W ocenie ekspertów do zakupu nieruchomości zachęcają dziś przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym jest fakt, że Rada Polityki Pieniężnej już od pewnego czasu utrzymuje stopy procentowe na stabilnym poziomie, co daje nabywcom nadzieję, że ciężkie dla kredytobiorców czasy minęły. Ten optymizm dobrze pokazuje osiągnięta w marcu 2023 r. najwyższa liczba złożonych wniosków o kredyt hipoteczny od maja 2022 r. Drugi czynnik zwiększający sprzedaż to lutowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki której zdolność kredytowa części osób wzrosła nawet o kilkanaście procent.

– Oznacza to np. wzrost z 269 tys. zł do 321 tys. zł w przypadku pary bez dzieci i z dochodem 6000 zł netto – wyliczał wówczas na gorąco Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Podaż mieszkań wciąż niska. Deweloperzy ostrożnie uzupełniają ofertę

Mimo rosnącego popytu na mieszkania od dewelopera podaż lokali wcale nie wzrosła w podobnym stopniu. Według Otodom na 7 największych rynkach kupujący mogą dziś wybierać spośród 45,6 tys. ofert sprzedaży, co oznacza poziom zbliżony do tego z maja ubiegłego roku – mimo że sprzedaż wzrosła od tamtej pory znacząco. Jest to trwały trend: w ciągu minionych 9 miesięcy tylko raz zdarzyło się, by podaż przewyższyła popyt. Oznacza to, że deweloperzy wciąż grają ostrożnie i nadal ograniczają nowe inwestycje.

– Tempo spadków [liczby rozpoczętych budów – przyp. red.] każe prognozować, że w całym 2022 roku deweloperzy rozpoczną budowę około 32–33 proc. mniej mieszkań, niż miało to miejsce rok wcześniej – ocenia Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Eksperci Otodom zwracają uwagę, że deweloperzy mogliby znacząco zwiększyć liczbę nowych inwestycji, gdyby chcieli – zapasy zgromadzonych pozwoleń na budowę pozwoliłyby wprowadzić na rynek co najmniej 16,9 tys. dodatkowych mieszkań. Obecne wysokie koszty budowy i mimo wszystko wciąż niski popyt powodują jednak, że taki krok zwyczajnie się nie opłaca.

– Wąska oferta będzie dosyć długo. Coś będziemy sprzedawali, ale wybór wcale nie będzie duży za kilka lat – prognozował na początku tego roku prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz.

Co z cenami mieszkań? Dane pokazują, że nie warto czekać na lepsze czasy

Dla klientów deweloperów dobrą wiadomością jest bez wątpienia to, że ceny mieszkań pozostają dość stabilne. Eksperci Expandera i Rentier.io, analizujący kilkanaście największych miast Polski, podają, że w lutym br. ceny były niemal identyczne jak przed rokiem – wzrosły średnio tylko o 2 proc. Z kolei eksperci Otodom na podstawie analizy 7 największych rynków mówią o powolnym, lecz stałym wzroście cen – o 3–8 proc. w skali kwartału. Niezależnie od tego, którymi danymi się kierować, wyraźnie widać, że lepiej kupić teraz niż czekać.

– Nikt chyba się nie łudzi, że ceny towarów i usług zaczną spadać. Wydaje się jednak, że przestali się łudzić również ci, którzy w połowie ubiegłego roku wieszczyli rychły spadek cen i właśnie finalizują zakupy – mówi Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics.

Średnie ceny mieszkań na najważniejszych rynkach
Średnie ceny mieszkań na najważniejszych rynkach Otodom

Znaczące spadki cen mieszkań są o tyle mało prawdopodobne, że przeciwdziała mu trwające od miesięcy ograniczanie podaży przez deweloperów. Nie dojdzie zatem do sytuacji, że firmy deweloperskie zostaną z setkami niesprzedanych lokali i będą musiały zastosować duże obniżki, by znaleźć nabywców. Jak widać, nawet przy obecnych trudnościach z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego i wysokich cenach popyt na nieruchomości stopniowo się odbudowuje. Deweloperzy zawsze mogą też liczyć na popyt ze strony inwestorów, który w żadnym momencie nie osłabł, a więc chętni na mieszkania zawsze się znajdą.

– W najbliższym czasie inwestorzy będą decydować się na realizację lepiej zlokalizowanych projektów, które z reguły cieszą się większym zainteresowaniem klienta gotówkowego – nie ma wątpliwości cytowany już Kozierkiewicz z PZFD.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań od ponad roku. Skąd to ożywienie w nieruchomościach? - RegioDom.pl

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto