Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Darmowe leki dla dzieci i młodzieży zapowiedział prezes PiS. Jarosław Kaczyński ogłosił, że bezpłatne lekarstwa otrzymają też seniorzy 65+

Redakcja Strony Zdrowia
Redakcja Strony Zdrowia
Dostęp do leków w pełni refundowanych przez NFZ mają zyskać od nowego roku aż trzy grupy osób. 

fot. freepik
Dostęp do leków w pełni refundowanych przez NFZ mają zyskać od nowego roku aż trzy grupy osób. fot. freepik
Leczenie w niektórych grupach społecznych powinno być darmowe. Już od nowego roku mają być wprowadzone bezpłatne leki dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży, jak również osób powyżej 65. roku życia – zapowiedział prezes PiS. Jarosław Kaczyński.

Spis treści

Bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży i seniorów

Darmowe leki dla najbardziej wrażliwych grup społecznych zapowiedział Jarosław Kaczyński w niedzielę 14 maja na konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.

– Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia – powiedział prezes PiS.

Czytaj: Jak kupić darmowe leki dla seniora albo dziecka? Te szczegóły na recepcie są kluczowe

O to, osób obejmie program bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób powyżej 65 lat, zapytano Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

– To rzeczywiście bardzo duża populacja. Mówimy o milionach osób, bo sama populacja do 18. roku życia to jest 7 mln dzieci i młodzieży. Jeżeli chodzi o seniorów, to praktycznie mówimy tu o kolejnych mniej więcej 5 mln osób – powiedział szef resortu w rozmowie z i.pl. – Pomysł ten analizowaliśmy od strony finansowej. W uzgodnieniu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim przeprowadziliśmy symulacje finansowe, które miały określać, jakie będą koszty tego programu.

Wydatki na darmowe leki dla nowych grup

Szef Ministerstwa Zdrowia zdradził także, jak wzrosną nakłady na refundację leków, które dla nowych grup mają być całkiem nieodpłatne.

– W tej chwili szacujemy, że koszt całości programu – łącznie z dotychczasową grupą 75+ – to będzie w granicach 2,4 mld zł, które trzeba będzie wydać w systemie refundacyjnym. Czyli zwiększamy finansowanie darmowych leków o ponad 1,5 mld zł – powiedział Adam Niedzielski. – Patrząc na perspektywę przyszłego roku, ponieważ przygotowujemy te rozwiązania na następny rok, przy rosnących nakładach na ochronę zdrowia, na pewno te wydatki się zmieszczą.

Zobacz: Tych leków może zabraknąć od lipca 2023 r. GIF podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie trzech produktów leczniczych. Do aptek wracają jednak inne

Wśród kwestii omawianych w resorcie znalazł się także temat zwiększenia dostępu do refinansowanych leków.

– Te dodatkowe 1,5 mld zł to kwota wynikająca z tytułu samego zwiększenia populacji – wyjawił Niedzielski. – Nie wykluczamy jednak zwiększenia listy leków.

(PAP)

Sprawdź też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

gb/ rbk/ dki/ arz

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Darmowe leki dla dzieci i młodzieży zapowiedział prezes PiS. Jarosław Kaczyński ogłosił, że bezpłatne lekarstwa otrzymają też seniorzy 65+ - Strona Zdrowia

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto