Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czterodniowy tydzień pracy także w Polsce? "Pomysł był już testowany w kraju"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Eksperci podkreślają, że większość przeprowadzonych eksperymentów skutkowała poprawą jakości życia pracowników.
Eksperci podkreślają, że większość przeprowadzonych eksperymentów skutkowała poprawą jakości życia pracowników. Joanna Urbaniec / Polska Press
Jak wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego za skróceniem czasu pracy przemawia kilka argumentów: efektywne godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym i rodzinnym, poprawia dobrostanu pracowników, a także wyższa produktywność zatrudnionych. W Polsce jest już testowane takie rozwiązanie.

PIE zauważa, że tego typu eksperymenty, przeprowadzone w różnych miejscach na świcie dowodzą, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników. I tak, w serwisie Toyoty, po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy, produktywność wzrosła o 14 proc., a przychody firmy o 25 proc. w stosunku do standardowego 8-godzinnego dnia pracy.

Pomysł testowany był również w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. - Firmy, które wprowadziły 6-godzinny dzień pracy bądź 4-dniowy tydzień pracy, wskazują, że rozwiązanie takie zwiększyło produktywność ich pracowników- czytamy. Z kolei w instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy poprawiło poziom jakości świadczonych usług przy równoczesnym utrzymaniu produktywności.

Eksperci Instytutu powołują się także na eksperymenty przeprowadzone w Szwecji i na Islandii. - W większości z nich, zwłaszcza w administracji, możliwe było przeorganizowanie pracy zespołów w taki sposób, żeby dostępność usług świadczonych mieszkańcom nie zmieniła się. Jednak zmniejszenie wymiaru czasu pracy w instytucjach opieki zdrowotnej wiązało się z koniecznością zwiększenia stanu zatrudnienia.

Co ciekawe, inicjatorzy jednego z tego rodzaju eksperymentów przeprowadzonego w Svartedalen w Göteborgu przyznali, że pomimo konieczności zwiększenia zatrudnienia "całkowity efekt fiskalny mógłby być dodani biorąc pod uwagę spodziewany spadek bezrobocia związany ze zwiększeniem zatrudnienia oraz zmniejszeniem absencji chorobowej pracowników i wartości wypłacanych im zasiłków chorobowych".

Eksperci podkreślają, że większość przeprowadzonych eksperymentów skutkowała poprawą jakości życia pracowników. Zaobserwowano wśród nich niższy poziom stresu, niższy poziom absencji chorobowej, a także wyższy poziom zadowolenia z możliwości godzenia życia prywatnego i zawodowego.

źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czterodniowy tydzień pracy także w Polsce? "Pomysł był już testowany w kraju" - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto