Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czterdzieści lat konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym. Teraz są one symbolem RPN

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Hodowla konika polskiego nosi nazwę „Ostoja” i jest prowadzona od 1982 roku
Hodowla konika polskiego nosi nazwę „Ostoja” i jest prowadzona od 1982 roku Bogdan Nowak
To było ważne wydarzenie. Roztoczański Park Narodowy obchodził 40-lecie założenia hodowli konika polskiego. Z tej okazji odbyła się w dniach 27-28 października konferencja naukowa. Przypomniano wówczas dzieje tych niezwykłych, pięknych i łagodnych stworzeń w RPN.

Hodowla konika polskiego nosi nazwę „Ostoja” i jest prowadzona od 1982 roku. Na początku stanowiły ją cztery klacze i jeden ogier. Zwierzęta żyły – jak to określono – w hodowli rezerwatowej o wielkości 40 ha. Jej powierzchnię po pewnym czasie zwiększono jednak do 200 ha. Utworzono także ważny „dział hodowli stajennej” (na terenie dawnego folwarku w miejscowości Florianka), który jest uzupełnieniem dla tzw. stada rezerwatowego.

„Obecnie stado koników w hodowli rezerwatowej składa się z ośmiu klaczy, przychówku z tego roku i ogiera tabunowego” – czytamy na stronie internetowej RPN. „Od początku istnienia hodowli rezerwatowej urodziło się 214 źrebiąt, w tym 112 klaczek i 102 ogierków (…). W stajni utrzymywanych jest 16-18 klaczy matek, które urodziły w sumie 185 źrebiąt (97 klaczek i 88 ogierków).

Te wszystkie osiągnięcia były szeroko omawiane. W czasie konferencji w RPN otwarto również wystawę poświęconą prof. Tadeuszowi Vetulaniemu. Był on znanym biologiem i zootechnikiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Poznańskiego. Zasłynął m.in. jako pionier badań nad bioróżnorodnością w Polsce oraz inicjator prac hodowlanych nad restytucją tarpana leśnego. Miał na swoim koncie m.in. ponad sto prac naukowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto