Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co czwarty uczeń przeżywa kryzys z powodu pandemii. Lubelscy naukowcy przeprowadzili badania młodzieży z całej Polski

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
– Popadłam w coś na kształt depresji: dni strasznie mi się dłużyły. Poza tym zdalna nauka niestety mnie rozleniwiła – mówi Julia Kijaczko, tegoroczna maturzystka. Nie jest to jednak jedyna trudność, na która wystawiła ją pandemia. – Ta sytuacja drastycznie wpłynęła na moje samopoczucie i tryb życia. Bardzo trudne było to, że nie miałam możliwości spotykania się z koleżankami i kolegami. Myślę, że jeszcze trudniej miały osoby, gdzie są jakieś problemy rodzinne. Trzeba było stale ze sobą przebywać, bez możliwości odetchnięcia, co nasilało napięcie.

Nie tylko Julii trudno było poradzić sobie ze zmianami, które przyniosła za sobą pandemia. Z badań lubelskich naukowców, dr. Wiesława Poleszaka i dr. Grzegorza Katy z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji, wynika, że pandemia negatywnie wpłynęła na aż co czwartego ucznia.

– Konieczność pozostania w domu i odcięcie od rówieśników sprawiały, że młodzież doświadczała samotności i natłoku różnych myśli. Uczniowie mieli rozmaite obawy: od lęku przed zachorowaniem po utratę swoich bliskich. U starszych pojawiał się też niepokój związany z edukacją zdalną, bo mieli przed sobą egzaminy ósmoklasistów czy maturalne – tłumaczy dr Grzegorz Kata, psycholog i współautor badania. W ankiecie brało udział 1500 uczniów z 974 szkół z całej Polski w przedziale od siódmej klasy szkoły podstawowej do maturzystów. – Silne objawy kryzysu stwierdziliśmy u 20 do 25 proc. dzieci, co stanowi dość duży odsetek.

Jednym z najczęstszych objawów była nerwowość i zniechęcenie.

– Moja siostra podczas pandemii zrobiła się bardzo nerwowa. Kiedy prosiłam, żeby coś zrobiła, zaraz się denerwowała i twierdziła, że jej nie rozumiem, bo ma trudną sytuację przez zdalną naukę – mówi starsza siostra licealistki. – W trakcie lockdownu nawet nie wstawała z łóżka, nie przebierała się z piżamy. Włączała lekcje na telefonie i w trakcie takich zajęć przysypiała. Kiedy namawiałam ją do wyjścia z domu na spacer, była zupełnie niezainteresowana.

Na liście sygnałów o kryzysie znalazły się też trudności ze snem i koncentracją, a także uczucie smutku.

– Kiedy przeżywamy silne emocje, siłą rzeczy nasze zdolności do poznawania i zapamiętywania są zawężone. W takich chwilach skupiamy się na tym, co przeżywamy, na źródle kryzysu, a nie na próbach opanowania nowej wiedzy – wyjaśnia dr Kata.

Z objawami kryzysu wśród młodzieży spotykają się również osoby, które pracują z nią na co dzień.

– Uczniowie i uczennice otwarcie mówią o stanach lękowych i depresyjnych oraz że towarzyszy im kryzys. Z moich obserwacji wynika dodatkowo, że warto wesprzeć młodzież w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, ale też w ćwiczeniu kompetencji psychospołecznych – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś, trenerka kompetencji miękkich i edukatorka profilaktyczna. Według niej przez ograniczenia wywołane pandemią młodzi ludzie mogą mieć więcej problemów z inteligencją emocjonalną, asertywnością czy niską samooceną.

Jak nad tym pracować, by ten stan poprawić? – Warto stawiać na pracę zespołową. Myślę, że dobrze byłoby zorganizować dla uczniów warsztaty, na przykład z radzenia sobie ze stresem albo szkolenie z asertywności. Pracując z młodzieżą, widzę, że nie bardzo potrafią nazwać swoje mocne strony, a to jest bardzo ważne.

Wyniki badań w lubelskich psychologów są jeszcze w opracowaniu. Jak jednak przekonuje dr Kata, ich wyniki stanowią powód nie tylko do zmartwień.

Wśród ankietowanych dało się wyodrębnić także grupę osób, dla których pandemiczny kryzys środowiskowy wiązał się z poprawą i szansą na rozwój. Z ich sytuacji wynika, że istnieją pewne czynniki chroniące przed pogorszeniem samopoczucia. Mimo pandemii doświadczyli wsparcia rówieśniczego, a także byli w dobrych relacjach z rodzicami – tłumaczy dr Kata. Dodaje również, że ważny czynnik chroniący stanowi dla uczniów zrozumienie i wsparcie okazywane przez nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto