Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzest „Motyla” w zwierzynieckim kościele. To ważne wydarzenie nie tylko dla Zwierzyńca

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Żołnierze z Batalionu "Czata 49".
Żołnierze z Batalionu "Czata 49". archiwum
O zasługach generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego można długo opowiadać. Ten legendarny dowódca kompanii w Batalionie „Czata 49” miał silne związki z naszym regionem. Niedawno odnaleziono jego akt chrztu. Okazało się, że tego ważnego sakramentu dokonano w zwierzynieckim kościele parafialnym!

Zwierzyniec (pow. zamojski) jest piękny, magiczny. W mieście zawsze można było zobaczyć wiele pięknych ogrodów, aleje drzew oraz szpalery żywopłotów. Na początku XX w. założono pocztę i telegraf, rozpoczęto budowę gmachu urzędu gminy, w 1907 r. – ruszyła prywatna, ordynacka szkoła początkowa. W miasteczku funkcjonowała też m.in. apteka, łaźnia, tartak, szpital, cegielnia, browar i młyn. Prawdziwym skarbem byli jednak ludzie. Wśród nich rodzina Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.

Ordynaccy urzędnicy

To w tej opowieści ma znaczenie. 24 kwietnia 1919 r. biskup lubelski Marian Fulman erygował w Zwierzyńcu parafię rzymskokatolicką (na pierwszego proboszcza powołano ks. Antoniego Kotyłło). Rolę kościoła parafialnego pełnił wówczas niewielki, ale bardzo piękny i stary kościółek na wodzie. Wśród mieszkańców Zwierzyńca było wielu urzędników Zarządu Dóbr Ordynacji Zamojskiej, nauczycieli, leśników, którzy modlili się w tej świątyni. Miasto dzięki nim zyskało niezwykły, inteligencki klimat.

- Wśród naszych znakomitych rodów znalazła się także rodzina gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, zasłużonego kombatanta, żołnierza Powstania Warszawskiego – mówi Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca. - Jego ojciec (miał na imię Oskar) przyjechał do Ordynacji Zamojskiej, gdzie znalazł zatrudnienie.

Ścibor-Rylscy na początku XX w. mieszkali w miejscowości Browki (dzisiaj w obwodzie żytomierski na Ukrainie). Po wybuchu rewolucji październikowej musieli z tych terenów uciekać: najpierw do miejscowości Biała Cerkiew, a potem do Kijowa. Następnie tułali się na Lubelszczyźnie. Zamieszkali początkowo w Studziankach (gm. Zakrzówek), a potem w miejscowości Wywłoczka (w gm. Zwierzyniec). Co tutaj robili? Oskar Ścibor-Rylski otrzymał od hrabiego Maurycego Klemensa Zamoyskiego posadę dyrektora i zarządcy ordynackiego „klucza zwierzynieckiego”.

- Te fakty są znane – podkreśla burmistrz Urszula Kolman. - Jednak niedawno z akt znalezionych w naszej parafii dowiedzieliśmy się także, że urodzony w 1917 r. syn Oskara: Zbigniew Ścibor-Rylski został ochrzczony w Zwierzyńcu. Stało się to w 1923 r. On był wówczas już kilkuletnim chłopcem. Dlaczego chrztu dokonano tak późno? Widocznie wcześniej nie było takiej możliwości. Ta wiadomość jest dla nas naprawdę bardzo ważna.

Pamiętają o powstańcach

Jego zasługi dla Rzeczpospolitej można długo wyliczać. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl”, „Stanisław” urodził się w Browkach 10 marca 1917 r. Był żołnierzem wojny obronnej 1939 r., Armii Krajowej oraz weteranem walk w Powstaniu Warszawskim, jako dowódca kompanii AK „Motyl” w legendarnym Batalionie „Czata 49”. Przeszedł cały szlak bojowy swojego oddziału. Za walki na warszawskiej woli został odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł 3 sierpnia 2018 r. (w randze generała brygady).

Ta nietuzinkowa, bardzo ważna postać będzie wspominana podczas zwierzynieckich obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbędą się 1 sierpnia. O godz. 17 zaplanowano złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku stojącym na skrzyżowaniu ul. Biłgorajskiej i Zamojskiej w Zwierzyńcu. Potem odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w miejscowym Parku Środowiskowym.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto