Blisko 10 milionów złotych dofinansowana na inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych dla Zamościa

Lila Pietrusiewicz
Umowa pomiędzy Wojewodą Lubelskim a Miastem Zamość została podpisana 27 kwietnia br. Dotyczy dofinansowania trzech projektów na realizację zadań inwestycyjnych tj. przebudowy oraz remontów konserwatorskich. Największe z zadań to przebudowa placu Melchiora Stefanidesa wraz z odcinkiem ulicy Łukasińskiego.

Pierwszy projekt związany jest z drogą powiatową nr 3306L (ul. J. Kilińskiego) od km 1+067,00 do km 1+607,00. Całkowity koszt zadania wynosi 1. 962.549,12 zł. Wysokość dofinansowania wynosi 1.373.784,00 zł

– informuje Miasto Zamość.

Przebudowa obejmuje odcinek ulicy Kilińskiego, zaczynając od Urzędu Skarbowego do skrzyżowania z ul. 11 Listopada. Prace trwają, a firma „Sadex” z Sitna, realizator zadania – wykona m.in. ścieżki rowerowe oraz przebuduje jezdnię, zatoki autobusowe i postojowe na ul. Kilińskiego. Zakończenie prac przewidziano na koniec sierpnia 2020 r.

Jak podaje UM, kolejnym projektem, który otrzymał wsparcie dofinansowanie na sumę 5.590.279,00 zł jest „Remont konserwatorski – Przebudowa Placu Melchiora Stefanidesa (droga gminna nr 110594L) wraz z odcinkiem ulicy Łukasińskiego (droga powiatowa nr 3314L) od km 0+010,89 do km 0+566,60 w Zamościu”. Całkowity koszt zadania: 9.317.132,09 zł. Przetarg na wykonawcę został ogłoszony.

Przedmiot zamówienia dotyczy remontu konserwatorskiego, obejmującego przebudowę: Placu Melchiora Stefanidesa, ul. Bazyliańskiej na odcinku od Łukasińskiego do Ludwika Zamenhofa oraz ul. Łukasińskiego.
Projekt, w swoich założeniach, ma przywrócić historyczny poziom ulic przez likwidację schodów przy Bramie Lubelskiej Nowej oraz Nadszańcu Bastionu VI. Na ulicy Łukasińskiego zostanie położona nowa nawierzchnia. Będzie to warstwa ścieralna z czerwonej kostki granitowej płomieniowanej, która poprzez różnicowanie kolorystyczne wyznaczy strefy funkcjonale, oddzielające ruch pieszy i kołowy.

Znikną krawężniki, aby pozbawić całą przestrzeń barier architektonicznych. Nastąpi spowolnienie ruchu samochodowego, a ruch pieszy i rowerowy potraktuje się priorytetowo, zgodnie z współczesnymi wymaganiami, jakimi powinny odpowiadać drogi publiczne. Na placu pojawią się elementy małej architektury m.in.: ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kraty ochronne wokół drzew – wszystko utrzymane w stylistyce minimalistycznej jako tło dla otaczającej przestrzeni.

Plac Stefanidesa oraz ulica Łukasińskiego – na odcinku od ronda Jana Zamoyskiego do „Ekonomika” – otrzymają nowe oświetlenie, a latarnie będą nawiązywać charakterem do Placu Stefanidesa. Całość uzupełnią nasadzenia drzew liściastych o kulistej koronie oraz bluszcze, krzewy i zieleńce.

Dofinansowanie w kwocie 2.570.979,00 zł otrzymał projekt „Remont konserwatorski – Przebudowa Placu Wolności (droga gminna nr 110595L) wraz z odcinkiem ulicy Kościuszki (droga gminna nr 110522L) od km 0+202,0 do km 0+308,0 oraz odcinkiem ulicy Okopowej (droga powiatowa nr 3322L) od km 0+000 do km 0+180,70 w Zamościu”. Całkowity koszt zadania wynosi 4.284.965,55 zł. Przetarg na wykonawcę został już ogłoszony.

Zgodnie z projektem na Placu Wolności zaplanowano wymienienie nawierzchni z dotychczasowej na kostkę granitową, nawiązującą charakterem do przebudowywanej ulicy Łukasińskiego. Plac będzie posiadał nową konstrukcję, oświetlenie z oprawami – LED, monitoring oraz elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Projekt dotyczy również ul. Kościuszki oraz Okopowej. Prace będą przebiegały na odcinku od wlotu ronda Braci Pomarańskich do granicy pasa kolejowego, gdzie zaplanowano budowę kanalizacji deszczowej i przebudowę sieci oświetlenia ulicznego na typu LED. Dotychczasową nawierzchnię zastąpi kostka granitowa. Tu również przewidziano elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, słupki przystankowe.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie