18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Komarowem. Kolejna rekonstrukcja już za nami. ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
Bitwa pod Komarowem. Kolejna rekonstrukcja już za nami
Bitwa pod Komarowem. Kolejna rekonstrukcja już za nami JN
W 1920 roku w Wolicy Śniatyckiej koło Komarowa około 2 tys. polskich ułanów starło się w nierównej walce z 6-tysięczną armią bolszewicką. Nasza kawaleria zdołała wtedy odeprzeć atak wroga w Bitwie pod Komarowem. W niedzielę na polach obok Komarowa ułani ponownie odnieśli zwycięstwo nad Rosjanami.

Niedzielne obchody 93 rocznicy Bitwy pod Komarowem rozpoczęły się polową mszą św., której przewodniczył ksiądz komandor Janusz Bąk z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Zgodnie z tradycją, był też apel poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców przy mogile poległych żołnierzy. Jednak gwoździem programu podczas obchodów rocznicy pamiętnego starcia z 1920 roku jest od lat inscenizacja historyczna Bitwy pod Komarowem. W tym roku na polach Wolicy Śniatyckiej mogliśmy podziwiać popisy około 150 ułanów i piechoty, czyli ponad 200 członków stowarzyszeń z Polski i Europy podtrzymujących ułańskie tradycje:

- Od kilku lat są to w większości członkowie tych samych stowarzyszeń. Czasem zmienia się jedynie skład osobowy, bo trzydniowe manewry poprzedzające inscenizację i sama bitwa są ogromnych wysiłkiem. Trzeba być zdrowym i w formie – podkreśla Tomasz Dudek ze Stowarzyszenia "Bitwa po Komarowem", które przygotowało inscenizacją.

Formy wymagają nie tylko manewry i bitwa, ale w niektórych przypadkach również sam dojazd: - Ułani z Krakowa przyjechali do nas konno. Podróż trwała około 2 tygodni – zdradził nam Tomasz Dudek.

Kawalerzyści z Polski, Niemiec czy Austrii stacjonują w Wolicy Śniatyckiej i okolicach przez kilka dni podczas których biorą udział w kawaleryjskich manewrach. W tym roku z różnorodnymi zadaniami usianymi w komarowskich lasach i polach najlepiej poradzili sobie ułani ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Podczas niedzielnej inscenizacji Bitwy pod Komarowem tłumy widzów przez kilka godzin obserwowały jak nasi ułani pokonali kilkukrotnie liczniejszą kawalerię rosyjską upamiętniając największą bitwę konnicy podczas wojny polsko-bolszewickiej. Rekonstrukcja organizowana jest od 10 lat. Jak przyznaje Tomasz Dudek, przygotowania do widowiska trwają przez cały rok.

Polub zamosc.naszemiasto.pl na Facebooku!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto