Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna kolonoskopia. Szpital "papieski" zachęca do zapisów na profilaktyczne badania kolonoskopowe [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II zaprasza na mieszkańców na bezpłatne badania kolonoskopowe. Akcja zorganizowana jest w ramach programu przesiewowych badań finansowanych przez resort zdrowia.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce, a trzecim na świecie. Według danych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków. Nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Najczęściej kolejne etapy trwają kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Dzięki realizacji programu przesiewowych badań raka jelita grubego chcemy zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc. Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych. W ramach programu finansujemy nie tylko profilaktyczne badania kolonoskopowe, ale też prowadzenie bazy danych, wysyłkę zaproszeń i szkolenia dla personelu ośrodków realizujących zadania programowe

– informuje Ministerstwo Zdrowia.

Z kolonoskopii mogą za darmo skorzystać, niezależnie od wywiadu, pacjenci w wieku 50-65, bez względu na to, czy przypadki nowotworu jelita grubego występowały w rodzinie. Badaniami objęte są także osoby młodsze, u których istnieje ryzyko zachorowania – te, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego.

Szpital nie tylko nie pobiera opłat za badanie ale i nie wymaga żadnych skierowań. Badanie może być wykonywane ze znieczuleniem.

Zapisy prowadzi Zakład Endoskopii szpitala, od poniedziałku do piątku w godz. 8-14, pod nr tel. 84 677 37 51.

Program badań przesiewowych obejmuje także osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. Jednak w tej grupie konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Ponadto program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii

– wskazuje resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że programem objęto także osoby w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). W tym przypadku istnieje konieczność potwierdzenia rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Uwaga! Program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotoworwych. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych oraz jedną z zasadniczych przyczyn zgonów nowotworowych nie tylko w Polsce. Podobna sytuacja epidemiologiczna widoczna jest na świecie, gdzie rak jelita grubego znajduje się na trzecim miejscu pod względem częstości występowania i na drugim pod względem powodowanych zgonów nowotworowych. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, na świecie do 2040 roku, można spodziewać się nie tylko wzrostu zachorowalności ale i umieralności na raka jelita grubego, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Może czas pomyśleć o wykonaniu badań? Zapisy trwają!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto