Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Zamojska wznowi działalność? Zdecyduje o tym Senat

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Historyczny gmach Akademii Zamojskiej (to ten biały budynek, pierwszy z lewej) nadal można oglądać na zamojskim Starym Mieście
Historyczny gmach Akademii Zamojskiej (to ten biały budynek, pierwszy z lewej) nadal można oglądać na zamojskim Starym Mieście Bogdan Nowak
Ustawa o utworzeniu Akademii Zamojskiej została ostatnio przyjęta przez Sejm RP. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 233 posłów, przeciwnych było 204, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli zostanie tam przegłosowana, uczelnia mogłaby zacząć działanie od 1 września.

Sławna Akademia Zamojska została otwarta 15 marca 1595 r. Wykształciła w sumie kilkanaście tysięcy osób. Na początku działały w niej trzy wydziały: filozoficzny, prawniczy i medyczny. Wykłady odbywały się zwykle po grecku i w języku łacińskim. Świetność uczelni przypadła głównie na koniec XVI w. i początek XVII w. Potem było z tym coraz gorzej. Już w połowie XVII w. akademia właściwie zrezygnowała z prowadzenia własnych badań naukowych. Jak pisał prof. Adam Andrzej Witusik, znawca dziejów Zamościa, od tego czasu bardziej przypominała "szkołę kolegiacką, trwającą w skostnieniu, nieładzie wewnętrznym i próżniactwie profesorów".

Na nic zdały się kolejne próby reform uczelni. (w 1708 r. próbował się z nimi zmierzyć ordynat Tomasz Józef Zamoyski). Brakowało też studentów. Jeszcze gorzej było gdy w 1772 r. Zamość zajęli Austriacy. Zdawano sobie sprawę, iż uczelnia w takich warunkach może upaść. Tak się stało. W 1784 r. zaborcy zamienili Akademię Zamojską na liceum, które przekształcono potem w Szkołę Wojewódzką. W 1811 także została ona zamknięta (szkołę przeniesiono do Szczebrzeszyna: placówka funkcjonowała w tym mieście od 1819 r.).

Teraz pojawiła się szansa, że Akademia Zamojska po ponad 200 latach zostanie odtworzona. Miałoby się to stać w oparciu o działającą w Zamościu Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica. Według przegłosowanej przez Sejm ustawy, jej pracownicy staliby się automatycznie pracownikami Akademii Zamojskiej. Jednak stracą zatrudnienie po trzech miesiącach, gdy nie otrzymają nowych warunków pracy i płacy, lub gdy ich nie przyjmą.

To waśnie wzbudziło kontrowersje. Opozycja (KO i Lewica) zgłaszała w Sejmie poprawki, w których wykreślono ów trzymiesięczny okres przejściowy. Zakładano także, iż pracownicy Uczelni Państwowej po prostu przejdą do Akademii Zamojskiej.

Ustawę o jej utworzeniu przygotowała grupa posłów PiS. Nadzór nad Akademią Zamojską – gdy pomysł zostanie zaakceptowany przez Senat – sprawować będzie minister „właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki”. On także miałby powołać pierwszego rektora Akademii.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto