W niedzielę (23 lipca) na Rynku Miejskim w Szczebrzeszynie odbędą się uroczystości obchodów 73. Rocznicy Wkroczenia do Szczebrzeszyna Oddziałów AK pod dowództwem Tadeusza Kuncewicza ps. “Podkowa”.
Program obchodów:
10.00 – zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości przed kościołem p.w. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
10.30 – msza święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 9 Pułku Piechoty AK
11.40 – inscenizacja walki partyzantów z oddziałami niemieckimi
11.50 – przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Armii Krajowej, gdzie uczestnicy wysłuchają wystąpienia okolicznościowego posła Sławomira Zawiślaka, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. A następnie tradycyjnie:
– ceremoniał wojskowy
– hymn państwowy
– apel poległych
– salwa honorowa
– złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem AK
Żołnierska grochówka i zakończenie uroczystości odbędzie się o godz. 13.00.
Oprawa muzyczna uroczystości – Orkiestra Dęta Echo Kniei.
Organizatorami wydarzenia są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3 Batalion Zmechanzowany w Zamościu oraz Parafia Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.
O Tadeuszu Kuncewiczu ps. "Podkowa"
Tadeusz Kuncewicz "Podkowa" to legenda Zamojszczyzny. Od jesieni 1939 roku należał do najaktywniejszych organizatorów podziemia na Zamojszczyźnie. Sprawował ważne funkcje w ZWZ, a następnie AK. Od połowy 1941 roku był poszukiwany przez Niemców. Ukrywając się, całkowicie poświęcił się pracy konspiracyjnej. Wiosną 1942 roku stworzył oddział dywersyjny, który w końcu tego roku został przekształcony w stały oddział partyzancki złożony z chłopów z okolic Zamościa, Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Na tym terenie nie istniały komórki Narodowych Sił Zbrojnych, a swoje siatki obok AK miały jedynie Bataliony Chłopskie.
Oddział por. Tadeusza Kuncewicza przejawiał dużą aktywność bojową. Spoczywał na nim ciężar walki z Niemcami w okresie wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny rozpoczętych w listopadzie 1942 roku. Latem 1943 roku pod jego rozkazami walczyło 120 partyzantów. W okresie akcji "Burza" dowodził 2 batalionem 9 pułku piechoty AK i zadał wycofującym się Niemcom ciężkie straty: wziął do niewoli ok. 30 żołnierzy niemieckich i zdobył kilkanaście wozów z bronią i amunicją. 26 lipca 1944 roku batalion opanował miasteczko Szczebrzeszyn na kilka godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Jednak wojska sowieckie niedługo po wejściu rozbroili polskie oddziały, część partyzantów aresztowali i wywieźli w głąb ZSRR. "Podkowa" musiał się ukrywać. W końcu 1944 roku rozpoczął odbudowę siatki konspiracyjnej, stając w marcu 1945 roku znowu na czele swojego oddziału. W krótkim czasie dowodzony przez niego oddział rozbił większość posterunków MO w zachodniej części Zamojszczyzny, a już 27 kwietnia 1945 roku opanował Janów Lubelski i uwolnił wszystkich więźniów z miejscowego więzienia.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?