Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: II Forum przedstawicieli muzeów oraz grup rekonstrukcyjnych (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
W Zamościu przedstawiciele ministerstwa, instytucji i organizacji pozarządowych zastanawiali się jak jeszcze lepiej dbać o kultywowanie tradycji i historii. – Resort wspiera działalność trzeciego sektora, w tym grupy rekonstrukcyjne – mówił sekretarz stanu Michał Dworczyk Minister Obrony Narodowej, honorowy gość II Forum przedstawicieli muzeów i grup rekonstrukcyjnych działających na rzecz podtrzymywania, pielęgnowania i upowszechniania tradycji orężnych oraz edukacji obronnej społeczeństwa. .

Trwa II Forum dedykowane muzealnikom i rekonstruktorom oraz opiekunom sal tradycji, którzy prowadzą działalność związaną z obronnością państwa. Obrady rozpoczęły się 11 maja 2017 roku od spotkania w Zamościu.

–Muzea sa jednym z najciekawszych narzędzi budowy polityki historycznej państwa. Skoro grupy rekonstrukcyjne wpisują się w te działania, też stanowią narzędzie – zaznaczał Sławomir Frątczak, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa.

Organizatorem forum jest Ministerstwo Obrony Narodowej, Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przy współudziale 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamosciu i 32 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

– Pomoc polega na wsparciu przedsięwzięć o charakterze organizacyjnym. Grupy rekonstrukcyjne wykonują bardzo ważną pracę na rzecz społeczności lokalnej. W ramach konkursów ministerstwo przekazuje każdego roku około 16 milionów złotych, ale to nie tylko pomoc finansowa. Resort wspiera działania organizacji pozarządowych poprzez m.in. udostępnianie sprzętu i obiektów – podkreślał M. Dworczyk.

Grupy rekonstrukcyjne działają na rzecz obronności kraju i są niewątpliwą atrakcją turystyczną tak jak muzea wojskowe. Ważne jest, aby współpraca jednych i drugich służyła kultywowaniu pamięci historycznej i tradycji.

– Sceneria Zamościa ze zrewitalizowanymi murami i fortyfikacjami na przedpolu jest doskonałym tłem do organizowania różnego rodzaju widowisk historycznych – mówił Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Zamojskie obrady to kolejne już spotkanie z muzealnikami, rekonstruktorami oraz opiekunami sal tradycji, które było okazją do podjęcia takich zagadnień jak: kierunek działań resortu obrony narodowej na podstawie tworzonej koncepcji rozwoju muzealnictwa wojskowego (militarnego) oraz wskazanie w niej roli i miejsca całego środowiska muzealniczego zajmującego się tematyką militarną; rola muzeów i grup rekonstrukcyjnych w upamiętnianiu historii oraz udziału w obchodach rocznic i świąt państwowych; bezpieczeństwo i ochrona zbiorów w muzeach wojskowych - problematyka związana z gromadzeniem, ewidencją, przechowywaniem, konserwacją, udostępnianiem, transportem muzealiów oraz szeroko pojętymi zagrożeniami instytucji kultury – kradzieże, terroryzm, wojna, pożar; muzea wojskowe jako atrakcje turystyczne - rozwój militarnej turystyki kulturowej, tworzenie kulturowych szlaków tematycznych związanych z historią polskiego oręża, wojskowością, architekturą militarną, polami bitewnymi; edukacja i upowszechnianie historii oraz techniki militarnej w muzeach wojskowych, programy edukacyjne oraz metodyka pracy w odniesieniu do zmian socjologicznych i kulturowych zachodzących w Europie; zarządzanie dziedzictwem lokalnym; możliwości uzyskiwania wsparcia finansowego działalności muzeów i grup rekonstrukcyjnych oraz ochrona dóbr kultury podczas konfliktów zbrojnych nie mających charakteru międzynarodowego.

Podczas FORUM zaplanowano wystąpienie przedstawicieli Polskiego Narodowego Komitetu Błękitnej Tarczy „Międzynarodowy program „Błękitnej Tarczy”- program pomocy, doradztwa dla ratowania zagrożonych zabytków” oraz prezentację osiągnięć i zgromadzonych kolekcji przedstawicieli muzeów jako świadectwa dziedzictwa kulturowego regionów Polski (panel otwarty – dyskusja).

Forum jest niecodzienną okazją do zaprezentowania zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W dniu dzisiejszym uczestnicy wyjechali z Zamościa do Dęblina by uczestniczyć w dalszej części obrad.

W programie forum zaplanowano na dzień 13 maja (sobota) wycieczkę historyczno-wojskową szlakiem chwały oręża polskiego – Dęblin – Zamość – Lwów. W programie przedsięwzięcia przewidziano oddanie hołdu bohaterom obrony Lwowa 1918-1920 Orlętom Lwowskim na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Zobacz:
Rocznica odbicia więźniów z komubistycznegowięzienia w Zamościu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto