Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sieradzka wieś kreślona ołówkiem Szczepana Andrzejewskiego”. Wystawa i opowieść o artyście w PBP w Sieradzu ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Na wernisaż wystawy „Sieradzka wieś kreślona ołówkiem Szczepana Andrzejewskiego” zaprosiła w czwartkowy wieczór Powiatowa Biblioteka Publiczna i Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Otwarciu ekspozycji towarzyszyła opowieść Karoliny Antczak o życiu i twórczości artysty.

Bohater wystawy – jak wylicza Karolina Antczak – to artysta malarz, pedagog i nauczyciel oraz krajoznawca i wielbiciel ziemi sieradzkiej. - Warto przypominać o tej postaci choćby z tego względu, że był mocno związany z jej mieszkańcami. Bardzo chętnie ich portretował i wielu sieradzan miało jego prace. Pochodził z Łodzi, ale zamieszkał w Woźnikach, gdzie założył letnią szkołę malarstwa i rysunku. Był też społecznikiem. Wraz z żoną przyczynił się do rozwoju PTTK czy wybudowania siedziby miejscowej ochotniczej straży pożarnej. To postać niezwykle dla nas ważna, więc warto o nim mówić i przypominać.

Ostatnia wystawa prac Szczepana Andrzejewskiego – jak przypomina – miała miejsce w 2008 roku. - Wtedy jeszcze można było zebrać relacje od żyjących osób, które go znały. Dziś już ich nie ma i boję się, że pamięć o takim człowieku, który nie tylko był artystą, ale człowiekiem lubianym, dobrym i pomocnym dla innych, przeminie.

Szczepan Andrzejewski spoczywa na cmentarzu w Sieradzu-Męce. Prezentowane na wystawie w PBP prace można oglądać w siedzibie biblioteki (ul. Żwirki i Wigury 4 w Sieradzu) przez miesiąc. Rysunki pochodzą z prywatnych zbiorów kolekcjonera z Warszawy, który udostępnił je na potrzeby ekspozycji.

Organizator przedstawia

SZCZEPAN ANDRZEJEWSKI, polski malarz, członek „szkoły monachijskiej“. Student Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (Akademie der Bildenden Künste München) w latach 1912-1914. *13.1.1892 Łódź, †4.11.1950 Woźniki. Dnia 7.5.1912 roku rozpoczął studia w Klasie Rysunku na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (Königliche Akademie der Bildenden Künste) w Monachium; studiował u Karla Rauppa (1837-1918). W 1914 roku wrócił do Łodzi, gdzie był nauczycielem wychowania plastycznego w gimnazjum. W roku 1923 założył prywatną szkołę sztuk pięknych, a w roku 1933 letnią szkołę w Woźnikach. W roku 1939 i 1942 został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu policyjnym w Radogoszczu koło Łodzi. Dnia 4.6.1943 roku został deportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie musiał pracować w obozowej pralni. W chwilach wolnych malował portrety współwięźniów, pejzaże i sceny z życia obozowego. Dnia 26.8.1944 roku został przewieziony do obozu Kaufering VI koło Türkheim, będącego podobozem KL Dachau. Tam pracował przymusowo w należącej do SS fabryce porcelany w Allach (SS-Porzellanmanufaktur Allach), dekorując figurki i przedmioty codziennego użytku nazistowskimi wzorami. W październiku 1945 wrócił do Woźnik, gdzie jeszcze przez kolejne lata tworzył dzieła poświęcone codziennemu życiu więźniów w obozach koncentracyjnych. – W dorobku artystycznym Andrzejewskiego znajdują się powstałe po drugiej wojnie światowej prace w stylu późnego impresjonizmu, których tematami są pejzaże, wiejskie widoki i portrety wieśniaków. Jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Okręgowym w Sieradzu oraz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto