Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina Zamoyskich na archiwalnych fotografiach. Można je oglądać w Zwierzyńcu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
1942 rok. Rózin. Zwierzyniec, Jan i Róża Zamoyscy z najstarszymi córkami Marią i Elżbietą
1942 rok. Rózin. Zwierzyniec, Jan i Róża Zamoyscy z najstarszymi córkami Marią i Elżbietą ze zbiorów Adama Gąsianowskiego
Najpierw powstał piękny album, a teraz można oglądać wystawę w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego (przy ul. Plażowej 3 w Zwierzyńcu). Bohaterami tej fotograficznej, wielowymiarowej podróży w przeszłość - przygotowanej przez Muzeum Fotografii w Zamościu - są przedstawiciele czterech pokoleń rodu Zamoyskich. Najstarsze, prezentowane w albumie i na wystawie fotografie pochodzą z końca XIX wieku.

Album Anny Rudy i Adama Gąsianowskiego pt. „Czar starej fotografii z albumów Róży i Jana Zamoyskich” powstał w ubiegłym roku. Publikacja została wydana w 110 rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego oraz w 30 rocznicę wpisania Zamościa na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Opowiada ona o niezwykłych ludziach i czasach.

Nie dla splendoru i rozgłosu

„Nie byłoby tego albumu, gdyby nie zaufanie, jakim obdarzyli mnie członkowie rodu Zamoyskich, na czele z Marcinem Zamoyskim jego małżonką i dziećmi” – napisał we wstępie do publikacji Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. „Może też gdyby nie ich wiara, że choć trochę odżyje pamięć o ich przodkach, że jakaś część ich historii mocniej pokaże się w tych unikatowych fotografiach. Nie dla splendoru czy rozgłosu, bo tych tak zasłużone rody nie potrzebują, ale dla prawdy o tych ludziach, o ich czasach, o ich życiu i o tych ocalonych w czasie wojny istnieniach, które wyjątkowo pragnę zaprezentować nie zdjęciami, ale słowem samego Jana Zamoyskiego”.

Fotografie zostały wykonane w pałacu w Klemensowie, rodowej siedzibie Zamoyskich. Inne zdjęcia archiwalne pochodzą z albumów rodzinnych krewnych XVI ordynata Jana Zamoyskiego, głównie jego dzieci. Nie tylko.

Zdjęcia są piękne, a ekspozycja cieszy się popularnością

W publikacji znajdziemy także m.in. fotograficzne obrazki z życia ordynackich urzędników, zdjęcia dawnego wystroju pałacowego w Klemensowie, relacje z rożnych uroczystości, spotkań itd. Zamieszczono tam także m.in. poczet zamojskich ordynatów.

Teraz zdjęcia, które znalazły się w albumie można oglądać także w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN w Zwierzyńcu.

- Na wystawie znalazło się 40 wybranych, archiwalnych fotografii. Wszystkie można także oglądać w albumie – podkreśla Adam Gąsianowski. - Zdjęcia są piękne, a ekspozycja cieszy się naprawdę dużą popularnością. To jest dla mnie ogromna radość.

Ekspozycję będzie można oglądać do 11 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto