Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przywidz. Badania sejsmiczne na terenie gminy. Szukają gazu łupkowego w Miłowie

Wawrzyniec Rozenberg
Ciężkie samochody zajechały na pola w okolicach Przywidza w celu poszukiwania złóż gazu z łupków. Badania sejsmiczne prowadzi doświadczona firma Geofizyka Toruń na zlecenie spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownicwto.

Prac nie wstrzymały nawet ostatnie ponad 20-stopniowe mrozy. Badania radiolokacyjne przebiegają bez zakłóceń, ale przed dokonaniem odwiertu mieszkańcy oraz samorząd gminy chcą mieć pewność, że odwierty nie zaszkodzą środowisku i czy woda z chemikaliami użyta do wierceń zostanie dokładnie oczyszczona, zanim trafi do gleby.

Około roku trwać będą analizy dokładnie określające zasoby gazu na tym terenie.
- Dopiero po opracowaniach komputerowych podjęta zostanie decyzja o odwiertach próbnych i ewentualnej eksploatacji - tłumaczy Andrzej Głowiński z Geofizyki Toruń.

Marek Zimakowski, wójt gminy Przywidz zapewnia, że na dotychczasowe badania nie było skarg.
- Inaczej może być podczas odwiertu doświadczalnego szybu - mówi Zimakowski. - Takie prace wiążą się z dużym zużyciem wody, w której rozpuszczane są związki chemiczne. Zanim prace rozpoczną się na dobre, chcemy dowiedzieć się, czy nie zostanie zastosowana jakaś stara technologia? Czy woda zostanie oczyszczona z chemikaliów, zanim trafi do gleby? Czy wiercenia nie zepsują smaku naszej wody z ujęć kredowych? Mam nadzieję, że fachowcy z Przedsiębiorstwa Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pile zechcą spotkać z nami na wiejskich zebraniach i rozwieją wszystkie nasze wątpliwości, zanim zaczną się wiercenia.

Mieszkańcy Miłowa wiążą z łupkami duże nadzieje.
- Najlepiej, gdyby wydobycie rozpoczęło się, jak najszybciej - mówi Marzena Stacker, mieszkanka Miłowa. - Przy budowie instalacji, a potem przy dozorze dobrze płatną pracę znajdą zapewne również miejscowi fachowcy. Jestem przekonana, że doświadczone, wielkie firmy zastosują technologię, która nie zagrozi środowisku. Ale o tym będziemy jeszcze rozmawiać.

Badania z rozmachem
Z wielkim rozmachem prowadzone są badania określające złoża gazu łupkowego na terenie powiatu gdańskiego. Oprócz gminy Przywidz badaniami objęte są również sąsiednie rejony.
W gminie Kolbudy rozpoczęły się badania sejsmiczne we wsi Buszkowy. W gminie Trąbki Wielkie badania prowadzone są w dwóch kierunkach: północ-południe i wschód-zachód, przecinających te tereny. Prace zmierzają ku końcowi. Naukowcy przemieszczą się w kierunku gminy Suchy Dąb i Cedry Wielkie.
Kolejny, próbny odwiert zaplanowano wstępnie na polach, na pograniczu wsi Ostrowite i Grabiny Zameczek. Dobrze układa się współpraca z mieszkańcami.
Nikt nie protestuje, a rolnicy w porę otrzymują rekompensaty za zniszczenia spowodowane ciężkim sprzętem badawczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto