Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbicie więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu. Zobaczcie zdjęcia z inscenizacji historycznej wydarzeń sprzed 74 lat [FOTORELACJA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
W Zamościu odbyły się w sobotę (19 września) uroczystości związane z 74. rocznicą rozbicia komunistycznego więzienia. 8 maja 1946 roku oddział AK-WiN por. Romana Szczura ps. „Urszula” w brawurowej akcji uwolnił żołnierzy Armii Krajowej i więźniów politycznych, więzionych przez NKWD i UB.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny. W programie wydarzenia: inscenizacja historyczna, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą odbicie więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu.

– Cała akcja była niezwykle brawurowa i odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Po jej przeprowadzeniu władze komunistyczne zmieniły ochronę tego typu placówek – mówił Zbigniew Piech, organizator rekonstrukcji historycznej. – Oficerowie, którzy pilnowali więzienia z ramienia Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wyszli na kolację. Wracając, zostali obezwładnieni przez żołnierzy AK. Następnie zostali podprowadzeni pod bramę więzienia i zmuszeni do tego, żeby zażądać wejścia. Kiedy brama się otworzyła, rozpoczęto akcję rozbicia więzienia. Żołnierze AK rozbroili załogę i wyprowadzili więźniów.

Była to jedna z najsłynniejszych tego typu akcji jakie wydarzyły się na Zamojszczyźnie. Uwolnienia 301 więźniów ( wg różnych źródeł ok. 200 a nawet 346 ), głównie działaczy podziemia – „karnych i śledczych” jak można przeczytać w tajnym piśmie Ministra Bezpieczeństwa Publicznego, gen. St. Radkiewicza – 8 maja 1946 roku dokonał doborowy oddział żołnierzy WiN dowodzony przez Komendanta Rejonu Stary Zamość – Nielisz, Romana Szczura ps. „Urszula”.

– Po tej akcji zupełnie zmieniono system zabezpieczeń w więziennictwie (...). Reperkusje dla tych bohaterów były straszne. Na wzór wyroków katyńskich zostali zamordowani.(...). Na ofierze krwi i haśle "Bóg, Honor, Ojczyzna" budujemy nową Polskę. Dzisiaj możemy powiedzieć, że oni walczyli o prawa człowieka – podkreślał Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

Organizatorem wydarzenia był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz współorganizatorzy w imieniu własnym i współorganizatorów tj. Parafii Wojskowej pw. Św. Jana Bożego w Zamościu, Zakładu Karnego w Zamościu, 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, 25. Batalionu Lekkiej Piechoty oraz Grup Inscenizacji Historycznej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto