Transylwania :)

2015-04-04 19:43:42

Z dziennika podróżników z Ekonomika: ostatnio Transylwania, a w maju Hiszpania!

Zamojski Ekonomik nadal kontynuuje podróż po krajach Europy w ramach realizowanego dwuletniego wielostronnego projektu partnerskiego szkół pod nazwą „Wartości demokratyczne a zróżnicowanie językowe – Democratic Values and Linguistic Diversity”. Przedsięwzięcie to jest finansowane ze środków Unii Europejskiej i realizowane w ramach przodka obecnego programu Erasmus Plus - „Comenius - Uczenie się przez całe życie”.
Działania w ramach projektu są koordynowane przez Ies Josefina Aldecoa, średnią szkołę zawodową z Alcorcón koło Madrytu w Hiszpanii. Oprócz Ekonomika, w projekcie udział biorą następujące szkoły: Chastno sredno obshtoobrazovatelno uchilishte Roerich, z Sofii w Bułgarii; Istituto Statale di Istruzione Superiore „Giorgio Vasari” z Figline Valdarno w pobliżu Florencji w Toskanii we Włoszech, General Edip Bayoglu Secondary School, szkoła z Kocaeli w pobliżu Istambułu w Turcji oraz Scoala Gimnaziala Lesile z Simnicu de Sus w pobliżu Craiovej w Rumunii. Polegają one nie tylko na wymianie młodzieży i nauczycieli ze szkół partnerskich, ale mają także na celu wspólne wypracowanie produków owej współpracy, np. rozmówek multimedialnych, książki kucharskiej, piosenki projektowej czy ulotki lub broszury dotyczącej wartości demokratycznych.
Wszystko zaczęło się w 2013 roku. W październiku nauczyciele koordynatorzy projektu uczestniczyli w organizacyjnym spotkaniu w Alcorcón. Oprócz typowo roboczych obrad mieli oni okazję poznać specjały kuchni hiszpańskiej, zwiedzić fantastyczne Muzeum Szkła w Alcorcón czy poznać uroki odległej o około 20 kilometrów stolicy tego kraju – Madrytu.

Cztery miesiące później, w lutym 2014r. Ekonomik gościł 28 uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w Zamościu. Podczas trzydniowego spotkania nasi partnerzy mieli okazję zintegrować się z młodzieżą zamojskiej szkoły, zwiedzać miasto, poznać zawody w jakich kształcą się uczniowie nasi uczniowie oraz zapoznać się ze specjałami kuchni polskiej podczas kuligu zorganizowanego na wzór kuligów staropolskich na Roztoczu.

Od 6 do 9 kwietnia ubiegłego roku gospodarzem spotkania projektowego była szkoła z Włoch. W pamięci uczestników tego wyjazdu zostaną na zawsze widoki średniowiecznej starówki Figline Valdarno, zwiedzanie zapierającej dech w piersiach Florencji oraz rozstrzygnięcie projektowego konkursu na okładkę wspólnej książki kucharskiej, który wygrali gospodarze. Nie bez powodu; przygotowali oni wspaniały obiad projektowy w pierwszym dniu mobilności, na który składały się dania potrawy kuchni miejscowej.

W niespełna miesiąc po wizycie we Włoszech, w maju, nadszedł czas na odwiedzenie szkoły kolejnego partnera projektowego. Tym razem uczniowie i nauczyciele Ekonomika udali się do Sofii, stolicy Bułgarii. Tam między innymi brali udział w zajęciach plastycznych, zawodach sportowych pomiędzy dwiema międzynarodowymi drużynami nazwanymi Równość i Sprawiedliwość, zwiedzili odległe o 120 kilometrów Plovdiv wraz ze starożytnym rzymskim amfiteatrem oraz wzięli udział w salonie muzycznym zorganizowanym w Sofii.
Pierwszy rok realizacji projektu Wartości demokratyczne a zróżnicowanie językowe przerwały wakacje, po których uczniowie i nauczyciele Ekonomika znowu wyostrzyli sobie zęby na podróże.

Kolejną wizytę, której początek przypadał na Dzień Nauczyciela, grupa uczniów i opiekunów odbyła w szkole w Kocaeli w Turcji. Serca i kubki smakowe wizyty w Turcji podbiły specjały lokalnej kuchni, której ja zapewniali uczestnicy nie należy kojarzyć z kebabami. Zwiedzali oni także Kocaeli oraz wzięli udział w wycieczce nad Cieśninę Bosfor oraz portu Kadiköy. Podglądali oni również pracę w szkole goszczącej w ramach tzw. job shadowingu.

Rok 2015 stanowi ostatnią fazę realizacji projektu. Spośród siedmiu wizyt zaplanowanych w szkołach partnerskich, zrealizowaliśmy już sześć.
Pod koniec marca grupa uczniów i nauczycieli Ekonomika wybrała się do Simnicu de Sus w okolicach Craiovej. Pracowaliśmy tam nad kolejnymi produktami projektu, między innymi wspólną piosenką projektową, sztuką teatralną, finalnym kształtem książki kucharskiej i innymi. Prace nad rezultatami projektu były przerywane zabawami integracyjnymi wśród uczniów ze szkół partnerskich, zwiedzaniem muzeum Oltenia i planetarium w Craiovej, zamku pierwowzoru filmowego Drakuli w Bran oraz malowniczego kurortu w Sinaia.


Ostatnim etapem wypraw uczniów i nauczycieli Ekonomika będzie Alcorcón, miasto położone w pobliżu Madrytu. Tam, pod koniec maja odbędzie się podsumowanie naszych wspólnych działań projektowych oraz prezentacja finalnych produktów będących zwieńczeniem naszej dwuletniej współpracy. Przewidziane są również wspólne projektowe międzynarodowe zawody sportowe w siatkówce, piłce nożnej oraz koszykówce, prezentacja wspólnej sztuki projektowej, piosenek projektowych oraz panelowa prezentacja wspólnych rezultatów z wykorzystaniem łącza internetowego.
Projekt Democratic Values and Linguistic Diversity wkrótce dobiegnie końca. Dwuletni okres wspólnych prac związanych z jego realizacją pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli Ekonomika głównie za sprawą niezapomnianych wyjazdów do Hiszpanii, Bułgarii, Włoch, Rumunii oraz Turcji ale również i wspólnych produktów projektu, które wkrótce zostaną opublikowane na portalu European Shared Treasure (www.europeansharedtreasure.eu). W szkole planowane są również kolejne projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, tym razem w ramach Programu Erasmus Plus.

Jesteś na profilu ekonomikzamosc - stronie mieszkańca miasta Zamość. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj