Dodaj zdjęcie profilowe

avatarMA L

Zamość

O szlifowaniu diamentów, czyli jak w Zamościu rozwija się talenty uczniów

2013-03-10 13:10:33

O szlifowaniu diamentów, czyli jak w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu rozwija się talenty uczniów...

Zgodnie z ideą Szkoły Odkrywców Talentów Zespół Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa Nr 10 i Gimnazjum Nr 7, zrealizował w tym roku szkolnym wiele działań, których celem było odkrywanie, rozwijanie i promowanie talentów uczniów.
Pierwszym krokiem ku realizacji zadania była diagnoza zainteresowań i zdolności uczniów, jaką przeprowadzono we wrześniu. Następnie na tej podstawie określono zapotrzebowania na dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia rozwijające zdolności uczniów zgodnie z ich zainteresowaniami.

W obydwu szkołach nauczyciele prowadzili zajęcia rozwijające wiedzę, artystyczne oraz sportowe.

Podczas zajęć uczniowie mogli pogłębiać wiedzę, przygotowywać się do konkursów, rozwijać zdolności oraz miło i twórczo spędzać czas wolny. Zaowocowało to licznymi sukcesami uczniów w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Największy sukces odniosła Katarzyna Mączka, uczennica klasy III b, która aż dwukrotnie została laureatką tego typu konkursów. Kasia może się szczycić tytułem Laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego oraz Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego. Poza tym jest także finalistką Konkursu Biologicznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Do konkursu z chemii Kasię przygotowywała pani Dorota Pintal, z języka angielskiego - pani Anna Szykuła, a biologicznego – pani Grażyna Kupidura. Nauczycielom i uczennicy gratulujemy!

Oprócz Kasi sukces w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty odnieśli uczniowie: Jakub Adamiak oraz Michał Lis, którzy zostali finalistami Konkursu Historycznego. Uczniów do konkursu przygotowała pani Małgorzata Zachajczuk. Historyczną wiedzą może się pochwalić także Bartosz Klim, finalista prestiżowego konkursu: "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Bartosz również oczekuje na wyniki ostatniego etapu konkursu. Życzymy mu, aby został laureatem (uczeń jest przygotowywany przez panią Annę Biłant).

Warto też wspomnieć, że Bartek Klim razem z Sylwią Beliną przeszedł także do III etapu Konkursu Wiedzy o Biblii i historii Kościoła (ucznia przygotowała p. Wiesława Chrześcijan). W dodatku jest również dobrym recytatorem i aktorem, a swoje zdolności prezentuje na szkolnej scenie. Krótko mówiąc, jest to uczeń wszechstronnie uzdolniony.

O sukcesie może też mówić Adrian Michalczuk , który dotarł do III etapu Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego: Bóbr (ucznia przygotowuje p. Anna Sawicka). Jest także finalistą Konkursu z Chemii organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Poza konkursami organizowanymi przez Kuratora Oświaty uczniowie uczestniczyli w konkursach organizowanych w szkole oraz w środowisku pozaszkolnym: muzycznych, plastycznych i sportowych. Do najważniejszych osiągnięć naszych uczniów należą WYRÓŻNIENIE w miejskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek dla Agaty Pieczykolan i Joanny Sobczak (uczennice przygotowała p. Iwona Pizoń).

Uczennice: Anna Huk, Lucyna Szykuła i Małgorzta Wyrostek z Gimnazjum Nr 7 oraz Julia Kunicka i Jakub Rak ze Szkoły Podstawowej Nr 10, wzięli udział w Konkursie Literackim „Debiut" zorganizowanym przez Zamojski Dom Kultury. I tu miła niespodzianka. Okazało się, że nasza uczennica: Lucyna Szykuła otrzymała WYRÓZNIENIE w kategorii: proza. Sukces odniosła też Julia Kunicka ze Szkoły Podstawowej Nr 10, również WYRÓŻNIONA, lecz w kategorii: poezja. Cieszy nas ten sukces, szczególnie, że konkurencja była bardzo duża, a konkurs miał charakter ogólnopolski. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym, a wszyscy laureaci zostali zaproszeni do udziału w Poetyckich Schodach, imprezie organizowanej w I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu 21 marca 2013 r., gdzie zaprezentują swoje utwory. Lucynie gratulujemy sukcesu i życzymy, aby jej twórczość się pięknie rozwijała. Uczennice do konkursu przygotowała pani Sylwia Gmyz.

W szkole rozwijane są zdolności artystyczne uczniów: plastyczne, muzyczne i aktorskie.

Najlepsze prace plastyczne i fotograficzne są systematycznie prezentowane na wystawach zorganizowanych w sali plastycznej, na korytarzu szkolnym i stronie internetowej. W tym semestrze na uwagę zasługuje m.in. wystawa fotografii ucznia klasy III b - Aleksandra Greena pt. „Mój Bangkok" (zajęcia artystyczne prowadzi p. Anna Serafin).

Działa koło teatralne, które aktualnie przygotowuje parodię „Makbeta" (prowadzi p. Sylwia Gmyz).
W bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Plastyczny pt. „Świat fantazji w literaturze" (p. Anna Serafin), a nagrodzone pracy zostały zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Uczniowie o zdolnościach recytatorskich, aktorskich i muzycznych mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas szkolnych imprez, miedzy innymi w spektaklu: „Jedno miasto - kultur wiele" przygotowanym z okazji Święta Patrona. Występ powtórzyli przed rodzicami i mieszkańcami Osiedla Planty 15 stycznia 2013 r. z Okazji Święta Babci i Dziadka (przedstawienie przygotowały panie: S. Gmyz, W. Chrześcijan, I. Pizoń, A. Stopa, E. Gacka).

Na uwagę zasługują także sportowe osiągnięcia naszych uczniów.

W listopadzie w biegach ulicznych z okazji Święta Niepodległości Kamil Domański zajął I miejsce, powtarzając tym samym rezultat z ubiegłego roku. Michał Wiater uplasował się na III miejscu, a Patryk Węs tuż za podium. W kategorii szkół powiatu zamojskiego nasza szkoła zajęła IV miejsce. Wśród gimnazjów z Zamościa okazała się najlepsza.

Nasi uczniowie zajęli także II miejsce w Miejskiej Gimnazjadzie w sztafetowych biegach przełajowych chłopców. Gimnazjalistów do zawodów przygotował pan Dariusz Mandziuk.

Sukces – brązowy medal w czwartakach lekkoatletycznych osiągnęła także Ewelina Huk, przygotowana przez panią Ewelinę Gackę.

Na wyróżnienie zasługują także działalność Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Ireny Pyłypak i Anny Popławskiej, które rozwijają wśród uczniów talenty społeczne. W tym roku w Gimnazjum odbyło się wiele ciekawych akcji m.in. kolejna edycja projektu „Dotknij Niepodległości".

Wrażliwość na los drugiego człowieka, empatię i zaangażowanie w sprawy społeczne kształtuje szkolny Wolontariat, prowadzony przez p. Wiesławę Chrześcijan, który przeprowadził wiele skutecznych działań, np. sprzątanie grobów, paczki mikołajkowe dla dzieci z Domu Dziecka, zbiórkę darów dla ubogich oraz nakrętek a także bardzo udaną i ciekawą akcję UNESCO "Wszystkie Kolory Świata".

Informacje o wszystkich osiągnięciach uczniów są systematycznie zamieszczane na stronie internetowej szkoły.
Tak więc możemy stwierdzić, że talenty uczniów Zespołu Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu są dostrzegane, rozwijane i promowane - „Jesteśmy szkołą , w której każdy z nas jest człowiekiem sukcesu...".

www.zs1.zamosc.pl

Jesteś na profilu MA L - stronie mieszkańca miasta Zamość. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj