Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa „Polska walcząca”

  Muzeum Zamojskie w Zamościu
  Zamość, ul. Ormiańska/30, +48 84 638 64 94

  Od 26.03.2015 do 30.06.2015

  • Brak informacji o cenie

  Wystawa „Polska walcząca” została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Lublinie w ramach upamiętnienia 70. rocznicy Akcji „Burza”.


  Polska jako pierwsza stawiła zbrojny opór ekspansji Hitlera w Europie. Po krwawej kampanii rozpoczętej 1 września 1939 roku, uległa jednak jego militarnej przewadze, opuszczona przez sojuszniczą Francję i Wielką Brytanię. 17 września do agresji przyłączył się Związek Sowiecki, który wraz z Niemcami dokonał rozbioru kraju. Mimo tego Polska nie skapitulowała i przez kolejne lata II wojny światowej kontynuowała walkę przeciwko okupantom, dążąc do odzyskania niepodległości.
  Jeszcze w czasie wrześniowych walk w 1939 r. w wielu miejscach kraju rozpoczęła się działalność konspiracyjna. Jej ośrodkiem kierowniczym stała się Służba Zwycięstwu Polski (SZP) utworzona 27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie. SZP przekształcona została wkrótce w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a ten w 1942 r. w Armię Krajową (AK). Od początku wraz ze strukturami wojskowymi formowały się w konspiracji także organy władz cywilnych oraz podziemne organizacje polityczne. W ten sposób położone zostały podwaliny pod budowę Polskiego Państwa Podziemnego scalającego naród w walce

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  Wynalazki, które zmieniły świat. Kiedy je odkryto?

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.