Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa etnograficzna

  Muzeum Zamojskie w Zamościu
  Zamość, ul. Ormiańska/30, +48 84 638 64 94

  Od 1.01.2010 do 31.12.2017

  • od 10zł

  Zbiory z zakresu etnografii są gromadzone od momentu założenia Muzeum Zamojskiego w 1926 r. W początkowym okresie jego działalności nie było wydzielonej ekspozycji etnograficznej czy tez odrębnego działu związanego z kulturą ludowa. Eksponaty miały obrazować całokształt kultury regionu. Muzealia z zakresu etnografii, zgromadzone w okresie międzywojennym, stanowiły dużą część pozyskanych wówczas zbiorów.
  Zgromadzono wtedy kolekcje XIX-wiecznej ludowej rzeźby sakralnej z nieistniejących już ośrodków rzeźbiarskich w powiatach biłgorajskim i hrubieszowskim. Zgromadzono także kolekcje ceramiki ludowej z ośrodków w Bidaczowie Starym i Łążku Ordynackim, obrazujące ich działalność na przełomie XIX i XX wieku.
  Zapoczątkowano także kolekcje XIX wiecznych strojów ludowych. Po 1978 r. pozyskano dla Muzeum Zamojskiego kolekcje współczesnej rzeźby i malarstwa ludowego oraz eksponaty z zakresy plastyki obrzędowej i gospodarstwa domowego. Na szczególna uwagę zasługują obrazy olejne z XVIII i XIX w., przedstawiające: Matkę Boską Krasnobrodzką oraz obraz na desce „Arma Christi”.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  QUIZ. Co wiesz o Tomaszu Kocie i filmie Bikini Blue?

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.