Wybierz region

Wybierz miasto

  Druki ulotne, plakaty, ulotki, życie codzienne, propaganda.

  Muzeum Zamojskie w Zamościu
  Zamość, ul. Ormiańska/30, +48 84 638 64 94

  Od 13.04.2015 do 31.05.2015

  • Brak informacji o cenie

  Druki, plakaty, dokumenty, życie okupacyjne, propaganda.
  W pierwszej sali eksponowane są druki i plakaty z okresu od 1 września 1939 r. do końca 1942 roku. W większości treść dotyczy zarządzeń i rozporządzeń administracyjnych oraz sukcesów militarnych i propagandowych III Rzeszy Niemieckiej. Na szczególną uwagę i analizę zasługuje odezwa gubernatora Hansa Franka z 22 czerwca 1941 r. Jest to okres pozornej stabilizacji okupowanej Polski.
  Odpowiedzią na te wydarzenia są wiadomości zawarte w „Biuletynie Informacyjnym”. Dzięki sprawnie działającej sieci kolportażu „BI” docierał do szerokich kręgów czytelników. Informował, kształtował opinie i postawy. Kolportaż stanowił rodzaj służby szczególnie ważnej. Służbę tę pełniły kobiety zwane „dromaderkami”, najczęściej dojrzałe wiekiem, maksymalnie dyspozycyjne, z doświadczeniem w pracy społecznej.
  W małej sali obok zebrane są informacje z roku 1943. To co w poprzednich latach wojennych wydawało się niemożliwe do przeżycia, w 1943 r. i następnych stało się codziennością: wysiedlenia, mordy, egzekucje, terror, odkryte przez Niemców groby polskich oficerów pod Smoleńskiem, wywożenie dzieci polskich do Niemiec, powstanie Ukraińskiej Dywizji SS Galizien. To także obrona wsi polskich przez żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, ratowanie dzieci, pomoc wysiedlonym. „Biuletyn Informacyjny” na bieżąco opisywał te wydarzenia.
  Ekspozycja w korytarzu to miejsce przejściowe, tak też zapewne „przejściowo” czuli się mieszkańcy Zamościa myśląc, że wojna w roku 1944 się skończy. Niemcy ponoszą klęskę. Rosjanie wygrywają, alianci walczą na II froncie. Wprawdzie od Rosji idzie nowa ideologia ale może nie tak straszna jak niemiecka? Propaganda sowiecka działa i zapewnia o swej wielkiej przyjaźni do narodu polskiego. Dodatkową grozę sytuacji niosą informacje o straszliwych zbrodniach popełnionych na Polakach przez UPA (Ukraińską Armię Powstańczą) i inne ukraińskie oddziały od początku wspierane przez Niemców. Tym wydarzeniom lokalnym towarzyszą informacje o konferencjach, które miały miejsce w końcu 1943 r. w Teheranie i Kairze.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Quiz

  QUIZ. Co wiesz o Tomaszu Kocie i filmie Bikini Blue?

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.