Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BURSZTYN - ZŁOTO BAŁTYKU. Otwarcie wystawy w Muzeum Zamojskim. To może być prezent na Dzień Kobiet!

Lila Pietrusiewicz
Muzeum Zamojskie w Zamościu
Bursztyn przywędrował do Zamościa, by nacieszyć oczy jego mieszkańców i gości swoim ciepłym blaskiem, zaklętym w ponad stu jubilerskich wyrobach i artystycznych przedmiotach codziennego użytku, które będzie można zobaczyć podczas wystawy "Bursztyn - złoto Bałtyku" w Muzeum Zamojskim.

Bursztyn od wieków budził olbrzymi podziw i uzasadnione zainteresowanie. Ze względu na swoje naturalne piękno, przyjemny zapach oraz podatność na obróbkę już w starożytności wykorzystywany był jako kamień dekoracyjny do wyrobu różnorodnych ozdób. Stanowiąc cenny surowiec był zarówno przedmiotem handlu jak i środkiem płatniczym. Zawsze przypisywano mu magiczną siłę i właściwości lecznicze.

Jak zaznaczają organizatorzy wystawy w Muzeum Zamojskim – magia przypisywana bursztynowi ma swoją bogatą historię. W zależności od kształtu i formy przedmiotów (tarczki, toporki, figurki) wiązane były z panującymi w dawnych czasach kultami: solarnym, płodności, kultem przodków, z przedstawieniami bóstw i ich atrybutów, a także z magią myśliwską. Bursztyn zapewniał również ochronę, zdrowie i pomyślność.

Przez wiele wieków był towarem popularnym i pożądanym nie tylko przez rodowitych mieszkańców wybrzeży Bałtyku lecz także Fenicjan, Persów, Greków i Rzymian. W I w.n.e. podbił rynek rzymski stając się symbolem potęgi i wpływów Imperium Rzymskiego. W średniowieczu dla jego magicznych właściwości był powszechnie stosowany do celów leczniczych . Kunsztowne wyroby nadbałtyckich mistrzów bursztyniarstwa doby renesansu były prezentami dyplomatycznymi na dworach papieskich, carskich, królewskich i sułtańskich. Ze względu na unikalne właściwości stał się motywem przewodnim dla wielu legend, podań i mitów zarówno w rodzimej kulturze ludowej jak i kulturach Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

W XVIII wieku rozpowszechnił się styl łączenia bursztynu z różnorodnymi materiałami. Zmieniająca się moda spowodowała pojawienie się nowych trendów. Znad Bałtyku, dawnym bursztynowym szlakiem, bursztyn przywędrował do Zamościa, by nacieszyć oczy jego mieszkańców i gości swoim ciepłym blaskiem, zaklętym w ponad stu jubilerskich wyrobach i artystycznych przedmiotach codziennego użytku, które będzie można zobaczyć na zamojskiej wystawie – czytamy w informacji o wystawie podanej na stronie internetowej Muzeum Zamojskiego..

Organizatorzy wydarzenia przygotowali wyjątkową niespodziankę. Osoby, które odwiedzą Muzeum Zamojskie w Zamościu w czasie trwania wystawy czyli do do 28 maja wezmą udział w losowaniu nagród ufundowanych przez sponsora – „Świat pereł” z Zamościa.

Otwarcie wystawy odbędzie się w środę 8 marca 2017 r. o godz. 14.00 w siedzibie Muzeum Zamojskiego na ul. Ormiańskiej 26.

"Bursztyn – złoto Bałtyku" to wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Foto. Wisior "Kropla Miodu", Paweł Fietkiewicz, srebro, bursztyn, 1964. Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto