Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoża geotermalne. Studium możliwości występowania i wykorzystania wód w Zamościu. Aktualizacja.

Lila Pietrusiewicz
Zamojski Urząd Miasta otrzymał dokumentację pn. „Studium możliwości występowania i wykorzystania wód leczniczych i termalnych w Zamościu” przygotowaną przez ekspertów Państwowego Instytutu Geologiczno – Państwowego Instytutu Badawczego. Zlecone zostanie opracowanie projektu robót geologicznych otworu wiertniczego. Wyniki przeprowadzonej ekspertyzy planuje się przedstawić na jednej z kolejnych Sesji Rady Miasta.

Dotychczas na terenie Miasta Zamość nie wykonywano głębokich udokumentowanych odwiertów, na podstawie których można by było wskazać na występowanie wód termalnych o właściwościach i wydajności pozwalających na szersze ich zastosowanie np. w ciepłownictwie.

– Miasto Zamość przystąpiło do działań w zakresie rozpoznania możliwości wykorzystania wód termalnych pod koniec 2016r. W tym celu podpisano umowę z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą w Warszawie, podmiotem uprawnionym do wykonywania badań z zakresu budowy geologicznej kraju, których celem jest praktyczne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska – informuje Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa. – Współpraca z instytutem obejmuje opracowanie dokumentu stanowiącego analizę uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych na terenie Miasta Zamość, a następnie projektu robót geologicznych. Przedmiotowa dokumentacja jest niezbędna do rozpoznania możliwości występowania wód termalnych i określenia ewentualnych sposobów ich wykorzystania w przyszłości – zaznacza.

Zgodnie z informacją magistratu zakres umowy obejmował przegląd dostępnych materiałów archiwalnych; podsumowanie wyników wykonanych badań; ocenę jakości otrzymanych danych, ocenę stanu rozpoznania geologicznego i hydrogeologicznego rejonu; interpretację danych geologicznych w celu opracowania ogólnych warunków geologicznych rejonu; analizę parametrów hydrodynamicznych i hydrochemicznych poszczególnych poziomów wodonośnych występujących w Mieście Zamość pod kątem możliwości ich ujęcia i eksploatacji; wstępne określenie przydatności wód do ich gospodarczego wykorzystania; wskazanie optymalnego kierunku zagospodarowania wód podziemnych; wskazanie zagrożeń związanych z eksploatacją oraz funkcjonowaniem inwestycji.

Po wykonaniu opracowania, kolejnym etapem może być wykonanie otworu wiertniczego, co z uwagi na bardzo wysokie koszty, planuje się zrealizować tylko w przypadku wsparcia finansowego w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub innych źródeł. Głębokość odwiertów i prognozowane wykorzystanie zasobów uzależnione jest m.in. od wyników w/w dokumentacji.

– Pomysł tego przedsięwzięcia wyszedł od prezydenta Zamościa, Andrzeja Wnuka. Prace będą prowadzone na północno-zachodnich obrzeżach miasta, w okolicach Szopinka i trasy prowadzącej do Hrubieszowa. Otrzymamy na to 100% finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. O konkretnych kosztach możemy możemy porozmawiać dopiero po zleceniu kosztorysu. Może być to kwota ok. 1 mln. zł. W zależności od głębokości odwiertu – powiedział nam rzecznik prezydenta.

Warto dodać, że po1990 roku nastapił wzrost zainteresowania lokalizacją i wykorzytastaniem złóż geotermalnych w Polsce. Wydaje się, że istnieje ekonomiczne uzasadnienie budowy ciepłowni geotermalnych przede wszystkim w miejscowościach o dużej liczbie mieszkańców i rozbudowanym przemyśle. W pobliżu budowanych ciepłowni geotermalnych mogą powstawać także inne obiekty wykorzystujące energię geotermalną, np. parki wodne, uzdrowiska, ośrodki terapii ruchowej, baseny termalne, ośrodki SPA, szklarnie, suszarnie produktów rolniczych czy też baseny do hodowli ryb...

Co przyniosą badania geotermalne w Zamościu? Czas pokaże. Niewątpliwie w najbliższych latach może się wiele zmienić w naszym lokalnym krajobrazie. Z niecierpliwością będziemy czekać na sesję Rady Miasta, podczas której poznamy wyniki ekspertyzy.

Zobacz również:
Geologiczne uwarukowania wykorzystania gruntowych pomp ciepła

W Krasnobrodzie są wody termalne

Krasnbód: Uzdrowisko ocalone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto