Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Sesja absolutoryjna była emocjonująca. [RELACJA, SZCZEGÓŁY GŁOSOWAŃ]

Joanna Nowicka
Zamość: Sesja absolutoryjna była emocjonalna
Zamość: Sesja absolutoryjna była emocjonalna JN
Mimo, że głosowania nad akceptacją sprawozdania z wykonania budżetu i absolutorium dla prezydenta zaplanowano jako jedne z pierwszych punktów sesji, dyskusja nad nimi trwała kilka godzin. Momentami było bardzo gorąco. W efekcie niektórzy radni zaskoczyli swoim stanowiskiem podczas głosowania. A prezydent może mieć powody do zadowolenia.

W sprawie absolutorium jako pierwsza zajęła głos przewodnicząca osiedla Stare Miasto, Bożena Orzechowska: - Wiele zrobiono w ubiegłej kadencji,
ale widać i duzo troski o miasto i ludzi w obecnej kadencji - mówiła wskazując jednocześnie na konkretne przyłady prac wykonanych w mieście.

Na koniec zaapelowała: - Chcę prosić aby ta sesja zapoczatkowała wspólną szczerą działalność dla maista i dobra wspóółpracę z władzami. Zgoda buduje. Niezgoda rujnuje.

Z kolei Stanisław Tyrka, mieszkaniec miasta powiedział: - Dla mnie ludzie nie dzielą się na tych z PiS czy PO, ale na pracowitych leniwych. Dokąd będziemy się tytułować "radny PiS, radny PO"?
Radny jest przede wszystkim z danego okręgu wyborczego! Mówię to pod rozwagę.

Pierwszym z zasadniczych punktów środowej sesji było głosowanie nad przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2015. Prezydent Andrzej Wnuk przeczytał opinię Regionalnej
Izby Rachunkowej, która sprawozdanie oceniła pozytywnie.

W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał Dariusz Zagdański (szefa klubu, Jana Obszańskiego nie było na sesji). Radny mówił o zastrzeżeniach co do sprawozdania.
Chodziło m.in. o duże zaległości wśród osób prawnych i zaległości w płaceniu podatków od nieruchomości. Prezydentowi wypomniano też, że w ustalaniu listy ulic do wieloletniego planu budowy pominął propozycje PiS. Dariusz Zagdański dopytywał czy wykorzystanowszystkie instrumenty, by "ściągnąć" pieniądze.

Prezydent Wnuk odniósł się do kwestii budowy ulic: - Pamiętacie Państwo jak powstawał ten plan? Poprosiłem przewodniczących osiedli o wskazanie ulic newralgicznych, wymagających prac. Od każdego otrzymałem takie wskazania. Potem rada na sesji wprowadziła pewne zmiany. Nie ja - a rada. Najważniejsze jest to, że ten program jest wynikiem kompromisu i, że wykonujemy go z determinacją. Pewnie, że chcielibysmy więcej... ale z czego?

Do słów Dariusza Zagdańskiego odniósł się też Jerzy Nizioł, który m.in. ostro skrytykował fakt, że radny jako przedstawiciel klubu PiS przy okazji tematyki sprawozdania z budżetu
za 2015 rok rozlicza prezydenta w planu budowy dróg przeznaczonego do realizacji na lata 2016, 2017 i 2018: - Cała rada przegłosowała ten plan - podkreślał Jerzy Nizioł.

Głos podczas sesji zabierała też skarbnik Jadwiga Kijek: - Rada określiła pod koniec 2015 roku poziom wydatków i poziom dochodów. Oba zostały wykonane. W ciągu roku dokonywane sa zmiany w budżecie. Nie jest to rzecz nowa ani zaskakująca.
Są one wprowadzane niemal co miesiąc. Zawsze uzasadnione i szczegółowo opisane a potem przegłosowane przez Państwa.

Skarbnik podkreślała też, zadłużenie miasta na koniec 2015 było 7 mln niższe niż w 2014.

Z kolei radny Piotr Małysz z PiS zasygnalizował jeszcze przed głosowaniem, że nie zamierza trzymać się dyscypliny partyjnej: - Mam nadzieję, że po powyższych wyjaśnieniach część kolegów z klubu podejmie inną decyzję.

Głosowanie nad sprawozdaniem z wykonania budżetu zakończyło się następującym rozkładem głosów: za - 12, przeciw - 1, wstrzymujących się - 9.


Jak głosowali poszczególni radni?

Okręg nr 1:
Elżbieta Kucharska (PO) - ZA
Jan Wojciech Matwiejczuk (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA
Jerzy Nizioł (KWW Jerzego Nizioła) - ZA
Szczepan Kitka (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Jan Obszański (PiS) - NIEOBECNY

Okręg nr 2:
Krzysztof Sowa (PiS) - ZA
Marta Pfeifer (PO) - WSTRZYMUJĄCY
Adam Kutyła (KWW Jerzego Nizioła) - WSTRZYMUJĄCY
Rafał Zwolak (KWW Marcina Zamoyskiego) - WSTRZYMUJĄCY
Marek Pogódź (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Wanda Sędłak (PiS) - ZA

Okręg nr 3:
Marek Kudela (PO) - WSTRZYMUJĄCY
Dorota Nowosad (KWW Jerzego Nizioła) - ZA
Adam Pawlik (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Marek Walewander (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Maria Stręciwilk-Gośicka (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA

Okręg nr 4:
Wiesław Nowakowski (KWW Jerzego Nizioła) - PRZECIW
Piotr Kurzępa (PiS) - ZA
Piotr Małysz (PiS) - ZA
Ireneusz Godzisz (PO) - ZA
Joanna Budzyńska (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA
Dariusz Zagdański (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Leszek Łuczka (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA

ABSOLUTORIUM
Rafał Zwolak przeczytał uchwałę RIO, która pozytywnie zaopiniowała wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Zamość o nieudzielenie Prezydentowi Miasta Zamość absolutorium z tutułu wykonania budżetu za rok 2015.
Uchwałę i uzasadnienie RIO znajdziecie w galerii.

Andrzej Wnuk w tym punkcie sesji wypowiedział się krótko: - Bez względu na wynik głosowania nadal będę ciężko pracować dla Zamościa i dla zamościan. Wielokrotnie wyciągałem rękę do radnych.
Współpraca przyniesie lepsze efekty niż słowne utarczki - powiedział prezydent i poprosił Jadwigę Kijek o odniesienie się do zarzutów komisji rewizyjnej.

Nie będziemy tu szeroko poruszać tej kwestii, bo szczegółach sporu już pisaliśmy. Skarbnik miasta przytoczyła podczas sesji poniżej przedstawioną argumentację, jedynie do pewnych kwesti odniosła się bardziej szczegółowo:
Komisja rewizyjna zarzuca prezydentowi niegospodarność
W podsumowaniu swojego wystąpienia podczas sesji Jadwiga Kijek podkreśliła, że wydatki budżetowe były zgodne z wczesniejszymi, znanymi radnym planami i żadne z nich nie stanowiły uszczerbku, który mógłby zagrozić realizacji innych planów budżetowych. A to byłby dopiero argument za niegospodarnością.

Z kolei Magdalena Dołga, wiceprezydent omówiła kwestię sporu miasta z wykonawcą Centrum Kultury Filmwej "Stylowy". Wieloletnie procesowanie się zakończyło się, z inicjatywy miasta ugodą. Zdaniem komisji rewizyjnej, był to błąd bo batalie sądowe można było wygrać.

Magdalena Dołgan argumentowała, że opinie biegłych w sprawie były dla miasta miażdżące. Mówiły, że opóźnienie w realizacji inwestycji (przedmiot sporu) nie wynikało z winy wykonawcy. Miasto nie mogło zatem liczyć na odszkodowanie.

Na sesji obecny był też prawnik Jarosław Kaczyński, którego opinia na temat sporu z Flisbudem odbiegała od tych przedstawianych przez władze miasta. Na nią powoływała się komisja rewizyjna. Radny Rafał Zwolak (przewodniczący komisji rewizyjnej) chciał, by Jarosław Kaczyński zabrał głos. Na to nie pozwolił przewodniczący radny, Jan Wojciech Matwiejczuk.
- Oczywiście może Pan odmówić prawa głosu, ale w sytuacji, gdy czyjaś wiedza może wnieść coś do sprawy, nie rozumiem takiego postępowania - powiedziała radna Marta Pfeifer.

Przewodniczący argumentował, że opinia Jarosława Kaczyńskiego jest dołaczona do materiałów i znana radnym.

Dalsza część dyskusji dotyczyła materiałów na których pracowała komisja rewizyjna analizując wydatki budżetowe miasta. Przypominamy, że był to rejestr wydatków przekaazany komisji przez
radną Martę Pfeifer, która poprosiła o niego wydział finansowy UM jako obywatel miasta. W wykazie znajdowały się błędy bądź mało prezycyjne stwierdzenia dotyczące opisu wydatków.

Zdaniem komisji rewizyjnej i radnej Pfeifer, to błędy w przygotowaniu wykazu legły u podstaw późniejszych nieporozumień: - Gdyby mieszkańcy dostawali rzetelne informacje to nie byłoby problemu. A te informacje wprowadzały w błąd - powiedziała radna.

Andrzej Wnuk podkreślał natomiast wielokrotnie, że wykaz ten nie był autoryzowany dla komisji rewizyjnej i komisja nie powinna pracować w oparciu o niego. W podobnym tonie wypowiadała się radna Jadwiga Kijek:
- Został on przygotowany dla mieszkańca miasta. Sporządzanie dokładnego rejestru zajęło by masę czasu i kosztowało tysiące złotych. Nie mogliśmy sobie na to pozwolić i nie chcięliśmy obciążąć wnioskującego kosztami. Wykaz nie był przeznaczony dla komisji rewizyjnej, która ma tak szerokie uprawnienia, że może mieć wgląd w niemal wszystkie nasze dokumenty, dokumenty źródłowe - mówiła skarbnik.

W tej części sesji kolejny raz współpracę z prezydentem skrytykował Dariusz Zagdański: - W odbiorze większości członków pos współpraca z Panem była zróżnicowana. Wystepowały elementy pozytywne, ale i negatywne. Często brakowało odpowieniego przepływu informacji. Niemniej w dalszym ciągu jesteśmy otwarci na współpracę dla dobra naszego miasta dlatego klub radnych PiS nie będzie głosował przeciwko. Wstrzyma się od głosu - poinformował radny.

Głos zabrał też Ireneusz Godzisz (PO). Były to mocne słowa: - Dla mnie istonym jest to co usłyszałem od Dariusza Zagdańskiego. Deklaracja o wstrzymaniu się od głosowania jet niczym więcej jak wycofaniem poparcia dla prezydenta, którego popieraliście.

Co leży u podstaw? Nie realizuje programu wyborczego? Gdy patrzę na jego program to widzę że on go jednak realizuje. Zacznijmy w tym teatrze, bo mam wrażenie że to teatr, mówić prawdę. Prezydent nie realizuje Waszej polityki kadrowej, tzw. dobrej zmiany.

Padlo dziś wiele argumentów przeciw absolutorium. Oceńmy ciężar gatunkowy tych zarzutów. Czy one są powodem do nieudzielenia absolutrium? Uważam, że te zarzuty nie są takiej wagi.

Radny dodał na koniec: - Czas dwóch najbliższych lat możemy wykorzystać dla mieszkańców, nie na te sfary i referenda. To czas rozdań kolejnych funduszy unijnych. Nie zmarnujmy tego.

W odpowiedzi na powyższą krytykę radny Zagdański stwierdził: - Teraz nie ma teatru. Był wcześniej, przez 8 lat, gdy PiS był tu marginalizowany. Teraz jest normalność.

Ostateczny wynik głosowania nad absolutorium przedstawia się następująco:

Okręg nr 1:
Elżbieta Kucharska (PO) - ZA
Jan Wojciech Matwiejczuk (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA
Jerzy Nizioł (KWW Jerzego Nizioła) - ZA
Szczepan Kitka (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Jan Obszański (PiS) - NIEOBECNY

Okręg nr 2:
Krzysztof Sowa (PiS) - ZA
Marta Pfeifer (PO) - PRZECIW
Adam Kutyła (KWW Jerzego Nizioła) - WSTRZYMUJĄCY
Rafał Zwolak (KWW Marcina Zamoyskiego) - PRZECIW
Marek Pogódź (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Wanda Sędłak (PiS) - ZA

Okręg nr 3:
Marek Kudela (PO) - PRZECIW
Dorota Nowosad (KWW Jerzego Nizioła) - ZA
Adam Pawlik (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Marek Walewander (PiS) - ZA
Maria Stręciwilk-Gośicka (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA

Okręg nr 4:
Wiesław Nowakowski (KWW Jerzego Nizioła) - PRZECIW
Piotr Kurzępa (PiS) - ZA
Piotr Małysz (PiS) - ZA
Ireneusz Godzisz (PO) - ZA
Joanna Budzyńska (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA
Dariusz Zagdański (PiS) - WSTRZYMUJĄCY
Leszek Łuczka (KWW Marcina Zamoyskiego) - ZA

Podsumowując: 13 głosów za, 4 przeciw i 5 wstrzymujących się

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto