W piątek na Rynku Solnym prezydent Marcin Zamoyski wspólnie z delegatami z Polskiej Żeglugi Morskiej odsłonili kotwicę pochodzącą ze statku „Ziemia Zamojska”. Imprezę uświetniły występy uczniów z SP nr 3 o z Bursy Międzyszkolnej nr 2.

Ważąca 7 ton kotwica jest darem Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina. Na tym nie koniec darów PŻM. Mniejsza, 130-kilogramowa kotwica trafi do Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu. Jest jeszcze dzwon ze statku – ten na co dzień eksponowany jest w trasie turystycznej w podziemiach Ratusza.

Odsłonięcia kotwicy dokonali: prezydent Miasta Marcin Zamoyski i delegacja Polskiej Żeglugi Morskiej w składzie: kpt. ż. w. Ireneusz Gowin – Przewodniczący Rady Pracowniczej PŻM, kpt. ż. w. Leszek Kłoda oraz Paweł Kowalski – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy PŻM.

- W imieniu dyrektora naczelnego PŻM i całej załogi mam honor i zaszczyt przekazać tę kotwicę. Kotwica na statku jest elementem bezpieczeństwa i niech symbolem tego bezpieczeństwa będzie ona u Was na Rynku. Wierzę, że więź wzorowej współpracy patronackiej między miastem Zamość a PŻM będzie dozgonna - powiedział kpt. ż. w. Ireneusz Gowin – Przewodniczący Rady Pracowniczej PŻM.

Masowiec ”Ziemia Zamojska” zbudowano w 1984 roku w stoczni w Buenos Aires. Banderę podniesiono we wrześniu tego samego roku. Z Zamościa na tę uroczystość pojechało ponad 800 osób. Matką chrzestną statku została zamościanka, pani Janina Gąsiorowska. W roku 2012 statek został sprzedany Rosjanom. Dziś nosi nazwę „Saharin”.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!