Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Odkrycie archeologiczne koło kościoła św. Katarzyny. Czy to bastion V?

Joanna Nowicka
Miejsce sondażowych prac archeologicznych. Niestety, na razie nowo odkryte relikty nie są widoczne dla przechodniów. Cały teren już od lat otoczony jest wysokim płotem.
Miejsce sondażowych prac archeologicznych. Niestety, na razie nowo odkryte relikty nie są widoczne dla przechodniów. Cały teren już od lat otoczony jest wysokim płotem. JN
Zamojski Caritas szykuje się do rozpoczęcia budowy Domu Trzeciego Tysiąclecia. Wymogiem rozpoczęcia prac były jednak sondażowe badania archeologiczne. Te pokazały, że nasze miasto skrywa jeszcze wiele podziemnych tajemnic, bo koło kościoła św. Katarzyny odsłonięto relikty murowe. Z jakiego okresu pochodzi odkrycie i czy jest to fragment zniszczonego bastionu V?

Odpowiedzi na powyższe pytania na razie nie są znane: - Ocena i rozstrzygnięcie odnośnie do czasu powstania reliktów, ich rozpoznania historycznego, funkcji oraz znaczenia dla miasta i fortyfikacji Twierdzy Zamość wymaga uzyskania opinii rzeczoznawcy MKiDN ds. fortyfikacji - mówi Grażyna Żurawicka, kierownik zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Fragment muru odsłonięto w minionych tygodniach w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy dawnego, rozebranego w XIX wieku klasztoru reformatów, na styku z plataeu Bastionu V, od strony północno-zachodniej kościoła św. Katarzyny.

Opinia biegłego z MKiDN jest aktualnie w przygotowaniu.

Mimo odkrycia, budowa Domu Trzeciego Tysiąclecia ruszy już w najbliższych miesiącach: - Większość gruntu na którym planowaliśmy inwestycję została przebadana już wcześniej. Odsłonięto wtedy mury dawnego klasztoru. Znalezisko zostało już opisane i udokumentowane. Mamy pozwolenie na zagospodarowanie tego gruntu – mówi ks. Adam Sobczak, dyrektor zamojskiego Caritasu.

Ks. Sobczak zapewnia, że teren na którym odkryto niedawno relikty murowe zostanie odpowiednio zabezpieczony i nie będą tam prowadzone żadne prace budowlane.
- Nie jest jednak tak, że to odkrycie w czymś nam przeszkadza, bo terenu pod budowę mamy wystarczająco – uspokaja dyrektor Caritas.

Dom Trzeciego Tysiąclecia to inwestycja planowana od wielu lat. Ma on być miejscem modlitwy, rekolekcji czy np. szkoleń. Caritas planuje też uruchomienie tu Zakładu Aktywności Zawodowej zatrudniającego osoby niepełnosprawne, zagrożone wykluczeniem społecznym. Inwestycja planowana była od wielu lat, ale dopiero teraz pojawiły się fundusze, by ją rozpocząć.
- Jako właściciel gruntu, na pewno będziemy myśleć, by w przyszłości, gdy Dom już stanie, dokonać tu gruntownych odkrywek archeologicznych. Marzę, by tak było. Nie da się jednak zrealizować tego teraz, bo to ogromne koszty – komentuje ks. Sobczak.

Przypominamy, że bastion V był największym bastionem zamojskiej Twierdzy. Dziś jednak, poza skarpą parkowej fosy niemalże nie ma po nim śladu. Mury bastionu wysadzono w 1866 roku i wytyczono później na ich miejscu drogę do Lublina. Lokalizacja najnowszego zamojskiego odkrycia archeologicznego pokrywa się z terenem dawnego bastionu.

W naszej galerii znajdziecie wizualizację Domu Trzeciego Tysiąclecia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto