Rekolekcje, spowiedź, droga krzyżowa, projekcja filmu, ozdabianie pisanek i oczywiście suto zastawione stoły – tak wyglądają przygotowania do świąt i Święta Wielkiej Nocy w Zakładzie Karnym w Zamościu.

Rekolekcje Wielkopostne dla osadzonych prowadzi ks. kapelan Tomasz Źwiernik. Dziś (wtorek) i w czwartek więźniowie będą mogli się wyspowiadać. A w Wielki Czwartek siądą przed telewizorem i obejrzą film For Greater Glory The True Story of Cristiada” w reż. Deana Wright'a, wg scen. Michaela Love'a.

- Film opowiada historię prześladowań jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku. II część filmu skazani obejrzą w Wielki Piątek- 29 marca – tłumaczy mł. chor. Agnieszka Domagała z ZK w Zamościu.

W Wielki Piątek osadzeni wezmą też udział w Drodze Krzyżowej korytarzami ZK. Oprawę muzyczną podczas modlitwy zapewni zespół „Melachim”.

W Wielką Sobotę o 10:00 ksiądz poświęci pokarmy wielkanocne. A po południu odbędzie się projekcja filmu „Dobry Pasterz” w reż. Lewina Webba, wg scen. Brada Mirmana. W Wielką Niedzielę osadzeni będą mogli wziąć udział w uroczystej Mszy Św.

Ale święta to nie tylko modlitwa i kontemplacja, ale też suto zastawione stoły. Nie inaczej będzie w zamojskim więzieniu. Racje żywnościowe będą zwiększone o 30%. Na stole pojawią się jaja, kiełbasa i barszcz biały.

- Dział Kwatermistrzowski zdradza także, że przygotowany zostanie kapuśniak, pieczone udka z kurczaka, filety z kurczaka smażone, panierowane… - wylicza mł. chor. Agnieszka Domagała.

Na tym nie koniec świątecznych akcentów. Przez około tygodnie osadzeni pracowali nad kartkami świątecznymi. Te listonosz dostarczy do zaprzyjaźnionych z zakładem instytucji. A cele i pokoje wychowawców ozdobią ręcznie robione przez więźniów pisanki.

Wielu osadzonych będzie miało okazje spędzić święta z dala od murów ZK, z rodziną: - około 75 skazanych z Oddziału Zewnętrznego skorzysta z zezwoleń na opuszczenie jednostki i uda się do domów rodzinnych, by wspólnie z najbliższymi celebrować ten ważny dla katolików czas – mówi mł. chor. Agnieszka Domagała.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!