Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: 40 nowych mieszkań socjalnych jeszcze w tym roku

Joanna Nowicka
Zamość: 40 nowych mieszkań socjalnych jeszcze w tym roku
Zamość: 40 nowych mieszkań socjalnych jeszcze w tym roku JN
Wkrótce ruszą prace przy budowie kolejnych 20 mieszkań socjalnych przy ul. Lisa Kuli w Zamościu. Inwestycja ma być zrealizowana pod koniec roku. Wcześniej, bo w połowie roku oddane do użytku zostaną mieszkania, których budowa rozpoczęła się jeszcze w 2015. Kto zamieszka w nowych lokalach? Kryteria są tutaj szczegółowo sprecyzowane...

Projekt „Budowa mieszkań socjalnych w zabudowie szeregowej jednorodzinnej" uzyskał wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. To ponad 600 tys zł.

Przy ul. Lisa Kuli stanie szeregowiec z 10 segmentami mieszkalnymi. W każdym z nich będą dwa lokale. A w nich pokoje mieszkalne, kuchnia, korytarz i łazienka. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi dokładnie 397,8m2.
- W chwili obecnej trwa procedura związana z wyborem wykonawcy robót. Termin zakończenia realizacji całości inwestycji przewidziany jest do 30 listopada - mówi Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

Łącznie w Zamościu powstaje w tym roku 40 lokali socjalnych. I etap wymienionego wyżej projektu jest już realizowany. Przy ul. Lisa Kuli stoi już budynek, który ma być oddany do użytku z końcem czerwca. W tym również znajdzie się 20 mieszkań.

W porównaniu do lat ubiegłych, rok 2016 jest bardzo owocny dla budownictwa komunalnego. Ostatnie miejskie mieszkania zostały oddane do użytku w 2013 roku, przy ul. Grunwaldzkiej. Było ich 12.

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Gospodarki Komunalnej 40 nowych mieszkań to tyle ile udało się wygospodarować w 2015 roku z tzw. odzysku. Takich miasto naliczyło w ubiegłym roku dokładnie 39. I natychmiast zostawały one przyznawane oczekującym. Bo lista tych jest długa. W wydziale znajduje się 420 wniosków, które spełniają kryteria określone przez uchwałę Rady Miejskiej. Społeczna Komisja Mieszkaniowa orzekła, że mieszkania otrzyma na pewno 60 najbardziej potrzebujących rodzin.

Do listy oczekujących doliczyć trzeba jednak osoby, które o mieszkania nie wnioskowały, ale będą musiały zostać przekwaterowane, bo zajmowane przez nich lokale nie spełniają wymogów technicznych. Poza tymi, są jeszcze osoby, które np. nie płaciły czynszu i sąd orzekł o ich wykwaterowaniu - w większości takich przypadków, wyrok obejmuje też zapewnienie lokalu zastępczego.

Kto zajmie zatem nowe mieszkania? Pierwszeństwo mają osoby, które utraciły lokal w wyniku klęski żywiołowej bądź katastrofy budowlanej. Zaraz po nich priorytetem są osoby z niepełnosprawnością, wychowankowie domu dziecka, osoby samotnie wychowujące dziecko oraz te w trudnej sytuacji zdrowotnej. Równolegle w grę wchodzi kryterium dochodowe. Miasto bierze pod uwagę sytuację danej osoby i rodziny z dnia składania wniosku, ale też weryfikuje ją tuż przed przyznaniem mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto