Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamojska Aleja Sław znów się powiększy. W tym roku swój ślad pozostawią tu członkowie grupy VOX

Joanna Nowicka
Zamojska Aleja Sław znów się powiększy. W tym roku swój ślad pozostawią tu członkowie grupy VOX
Zamojska Aleja Sław znów się powiększy. W tym roku swój ślad pozostawią tu członkowie grupy VOX Grupa VOX
Wyjątkowy prezent na 40-lecie działalności otrzymają członkowie grupy VOX. W czerwcu Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarze-wski odsłonią tablicę z odciskiem swoich butów w Zamojskiej Alei Sław.

- Podczas koncertów na całym świecie, czy to w USA, Australii, czy nawet na Kubie muzycy z grupy VOX mówią o Zamościu, chwalą się naszym miastem, przypominają też m.in., że tu urodził się Marek Grechuta. Ten zespół jest naszą wizytówką i ambasadorem - uzasadnia wybór tegorocznej gwiazdy Teresa Madej, zamościanka, pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław w Zamościu. Pierwszą gwiazdę uhonorowano w 2008 roku. Do tej pory w ulicę Grodzką na zamojskiej starówce wmurowano 10 tablic z odciskami butów gwiazd zasłużonych dla kultury Zamościa.

Swoje ślady pozostawili tam: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i Jan Englert oraz Tadeusz Wicherek. Tablica grupy VOX będzie pierwszą, która pomieści aż trzy pary butów. Rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa, który od początków Alei Sław wykonuje pamiątki z brązu, przyznaje, że czeka go duże wyzwanie.

- Cóż, będę musiał się pogimnastykować, ale na pewno się uda - zapewnia artysta.

Odsłonięcie tablicy honorującej muzyków zaplanowano na 8 czerwca. Tradycją jest już, że gwiazda zostaje dowieziona na miejsce zabytkowym pojazdem, ale w tym roku nie będzie to kareta a samochód lub samochody z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Po przyjeździe na ulicę Grodzką gwiazdy przejdą w stronę tablicy po czerwonym dywanie. Tu nastąpi kulminacyjny moment - artysta sprawdza, czy jego obuwie pasuje do odcisków w brązie. Na przestrzeni lat skandal się nie zdarzył - buty zawsze pasowały.

To nie dziwi, bo tablice są wykonywane z największą starannością. - Pierwszy krok to oczywiście umówienie się z gwiazdą na wykonanie odcisku, z którego wykonywana jest forma. Dopiero z jej użyciem komponowana jest tablica. Na koniec zostaje wykonanie samego odlewu - tłumaczy Bartłomiej Sęczawa.

Aleje Sław cieszą się popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Zwykle odciskane są w nich autografy czy dłonie. W Zamościu zdecydowano inaczej.

Dlaczego wybrano buty?

- Bo „nasze gwiazdy” chodziły i chodzą po zamojskich ulicach, zostawiając ślad na nas, naszych osobowościach, życiu i kulturze. Odcisk buta również jest trwały i tę ich obecność oddaje - wyjaśnia Teresa Madej.

Zespół VOX powstał w 1978 roku i koncertuje do dziś. W ostatnich latach jej członkowie przypomnieli o sobie w zaskakujący sposób nagrywając piosenkę „Aneta” ze Sławomirem, gwiazdą rock polo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto