Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy projekt uczniów II LO. Przywracają pamięć o zamojskich Żydach

Joanna Nowicka
Wyjątkowy projekt uczniów II LO. Przywracają pamięć o zamojskich Żydach. Efekty swojej pracy publikują w internecie
Wyjątkowy projekt uczniów II LO. Przywracają pamięć o zamojskich Żydach. Efekty swojej pracy publikują w internecie JN
Grupa 10 uczniów II LO pod kierunkiem nauczyciela-pasjonata podjęła ambitne wyzwanie - przywrócić pamięć. O kim? O Żydach, którzy niegdyś zamieszkiwali Nowe Miasto. Młodzież poszukuje archiwalnych zdjęć, dokumentów, rozmawia ze świadkami historii. Efektami swojej pracy dzielą się w internecie.

Projekt "Przywrócić pamięć" został uruchomiony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. realizuje go około 60 szkół w całej Polsce. W Zamościu jest to II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a konkretnie 10 uczniów, których pracę koordynuje nauczyciel historii, Marek Kołcon.
- Trudno poznawać historię miasta bez historii tych, którzy w nim mieszkali. Nowe Miasto zaś było dzielnicą zamieszkiwaną głównie przez Żydów, o czym dziś powoli się zapomina kojarząc społeczność Żydowską głównie ze Starym Miastem. Dlatego to właśnie dawna Nowa Osada jest miejscem o którym chcemy przypominać - tłumaczy Marek Kołcon.

Młodzież uruchomiła przed kilkoma tygodniami specjalny profil na Facebooku, na którym umieszcza efekty swojej pracy. Znajdziecie go POD LINKIEM. Jak zbierane są materiały?
- Wyszukujemy dokumenty i zdjęcia w internecie, odwiedzamy Archiwum Państwowe, chodzimy na Nowe Miasto, rozmawiamy z ludźmi, ze świadkami historii - opowiadają młodzi ludzie.

- Wiele osób zgłasza się do nas już z własnej inicjatywy, bo chce udostępnić swoje prywatne archiwa - dodaje uczestnik projektu, Tomasz Nowak.

Projekt ma formalnie potrwać do czerwca, ale zarówno Marek Kołcon jak i jego uczniowie przyznają, że na tym terminie ich odkrywanie Nowej Osady prawdopodobnie się nie zakończy:
- Teraz, gdy bywam na Nowym Mieście, zastanawiam się wtedy co tu kiedyś było, jak tu żyli ludzie. Dziś mam też świadomość że było tam getto, że wiele osób w tym miejscu zginęło - mówi jedna z licealistek.

Marek Kołcon o sowich uczniach i projekcie mówi tak: - To nieprawda, że młodzieży już nie interesuje historia. Po prostu czytanie niekiedy nudnych podręczników już nie działa, nie wciąga. Wciągają natomiast samodzielne poszukiwania. Młodzież potrafi wtedy bardzo się zaangażować.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto