Protest w Zawadzie trwa od czwartkowego poranka Protest w Zawadzie trwa od czwartkowego poranka

Protest w Zawadzie trwa od czwartkowego poranka (© jn)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od 7 rano w czwartek grupa mieszkańców miejscowości Siedliska Kolonia blokuje wjazd na gruntową drogę dojazdową do placu budowy pod wiertnię w Zawadzie, którą zamierza tu postawić koncern Chevron. Blokują, bo – jak mówią – boją się o swoje domy, wodę i ziemię. I nikt nie robi nic, by ich obawy rozwiać.

Czego obawiają się pikietujący? Przede wszystkim zanieczyszczenia wody. We wsi nie ma wodociągu. Mieszkańcy boją się, że zabraknie dla nich wody, gdy tą – z dużych głębokości – będzie wydobywał Chevron. Obawy wynikają głównie z lokalizacji odwiertni. Ta stanąć ma niemal w bezpośrednim sąsiedztwie od gospodarstw: - Oni chcą wiercić 500 metrów od zabudowań a zaraz obok ludzie mają pola - mówił w czwartek rozgoryczony Henryk Bibułek z miejscowości Siedliska Kolonia, jeden z uczestników protestu.

Zobacz zdjęcia z protestu w Zawadzie


Dlaczego mieszkańcy protestują dopiero teraz, gdy podwykonawca Chevronu przygotował już plac pod wiertnię? – Nic nie wiedzieliśmy. Dowiedzieliśmy się przed miesiącem. Wielu ludzi uważało do niedawna, że mają tu stawiać wiatraki. Ani Chevron ani władze nas o niczym nie informowały – mówi Henryk Bubiłek.

O komentarz poprosiliśmy wójta gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego: - Decyzje o wydaniu koncesji zapadają na wyższych szczeblach władzy. Ja dowiedziałem się, że wiercenie będzie akurat w tym miejscu dopiero w maju. Moja wiedza nie przekracza tej, którą mają mieszkańcy – tłumaczył nam wójt w piątek. Później, wieczorem spotkał się z mieszkańcami wsi, ale nie doszło do porozumienia.

Pikietujący nie rezygnują:
- Wyznaczyliśmy dyżury i cały czas tu jesteśmy. Dzień i noc. W sobotę młodzież obrzuciła nas jajkami. Wcześniej przyjechał kierownik budowy (red. podwykonawcą Chevronu jest firma Praktibud z Tomaszowa Lubelskiego), wjechał w grupę ludzi, zerwał nasz baner. Ale my i tak będziemy walczyć. Aż do skutku. Chcemy, żeby ktoś z nami rozmawiał. Tłumaczył. Mamy przecież wiele pytań – powiedział w niedzielę Henryk Bibułek.

Niestety, od czwartku do niedzieli wieczorem na miejscu protestu nie pojawiły się ani władze samorządowe ani żaden przedstawiciel inwestora.

A co na to główny zainteresowany, czyli Chevron? Nasze pytania skierowane do koncernu i odpowiedzi wystosowane przez rzecznik formy, Grażynę Bukowską, publikujemy w całości:

1. Na jakim etapie jest inwestycja w Zawadzie i kiedy można się tam spodziewać wieży wiertniczej?

Przygotowujemy plac pod wiertnię.

2. W jaki sposób zamierzają Państwo zareagować na protesty mieszkańców wsi Kolonia Siedliska obok Zawady?

Wiemy o dzisiejszych wydarzeniach w Zawadzie i Siedliskach-Kolonii na terenie naszej koncesji Zwierzyniec, które mają związek z blokadą drogi prowadzącej na teren odwiertu budowanego przez Chevron we wsi Zawada. Współpracujemy z lokalnymi władzami (sołtysem, wójtem i radnymi Gminy). Jesteśmy w kontakcie z lokalną wspólnotą. Chevron jest otwarty na dialog ze społecznością. Jesteśmy gotowi by odnieść się do wszystkich przedstawionych obaw.


3. Dlaczego do tej pory nie odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami, które pozwoliłoby uniknąć niepokojów związanych z wydobyciem gazu?

Współpracujemy z lokalnymi władzami (sołtysem, wójtem i radnymi Gminy). Jesteśmy w kontakcie z lokalną wspólnotą. Chevron jest otwarty na dialog ze społecznością. Jesteśmy gotowi by odnieść się do wszystkich przedstawionych obaw.

Do tematu wrócimyPrześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Z regionu

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

trzymam kciuki (gość)

Trzymajcie się !!!!
Jeśli wygrają, to jak rak spustoszą organizm, zagrożone są nie tylko Wasze Siedliska,
to dotyczy Zamościa i okolic.