Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zamojskim zoo stanęły nowe hotele dla pożytecznych owadów (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
W zamojskim zoo stanęły nowe hotele dla pożytecznych owadów
W zamojskim zoo stanęły nowe hotele dla pożytecznych owadów JN
Płyta OSB, trochę cegieł, nieco trzciny... i są: dwa nowe domy dla pożytecznych owadów. Hoteliki stanęły w zamojskim zoo. Zamieszkają je głownie kuzynki pszczół miodnych - murarki.

Dwa niewielkie dla ludzi, ale całkiem spore dla owadów hotele stanęły w czwartek na terenie zamojskiego zoo, obok funkcjonującego tu już domu dla owadów: - Dbanie o owady jest dziś bardzo ważne. Mamy nadzieję, że murarki się przeniosą się z istniejącego hotelu do nowych lokali. Wtedy nowe domki przeniesiemy w inne części ogrodu- mówi Katarzyna Fornal-Urbańczyk, kierownik Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej w Urzędzie Miasta w Zamościu.

W inicjatywę zamojskiego ratusza chętnie włączył się sąsiad zamojskiego Ogrodu Zoologicznego - Castorama. To właśnie pracownicy marketu wykonali i sprezentowali miastu owadzie domy. Z czego zostały wykonane hotele? Płyty OSB wykorzystano jako półeczki, “pokoje” wykonano z tzw. cegieł dziurawek a do tego dołożono nieco trzciny.
- Mamy bardzo kreatywnych pracowników, tutaj wykorzystali swój potencjał, ale podobne domki dla owadów może stworzyć każdy z nas, z materiałów które ma pod ręką - podkreśla Łukasz Mrzygłód, dyrektor sklepu Castorama w Zamościu.

Domki dla owadów w zoo to finał wspólnego projektu zoo i marketu. Wcześniej, nad zamojskim zalewem odbył się eko-piknik. Jego uczestnicy wykonywali mniejsze wersje owadzich hotelików: - Powstało ich co najmniej 200. Uczestnicy wydarzenia zabrali je do domów - mówi Katarzyna Fornal -Urbańczyk.

Pszczoła murarka to kuzynka pszczoły miodnej. Różnica między owadami jest m.in. taka, że murarka jest samotnikiem i nie żądli. Dlaczego dbanie o te owady jest tak ważne?: - Pestycydy i zanieczyszczenia powodują, ze giną dziś całe rodziny pszczół miodnych. W tej sytuacji w zapylaniu może pomóc właśnie murarka - wyjaśnia Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego zoo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto