Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę koniec analogowej telewizji w naszym powiecie

ADE
Już w środę kończy się era naziemnej telewizji. Aby móc oglądać programy, trzeba przejść na telewizję cyfrową. Wcale nie musi być to kosztowne. Nie brakuje jednak naciągaczy

W środę, w całej Wielkopolsce zostanie wyłączona telewizja analogowa, którą od tego dnia zastąpi Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T. Oznacza to, że w środę, 28 listopada również i w Wągrowcu telewidzowie korzystający z tradycyjnej formy odbioru sygnału telewizyjnego – za pomocą anten telewizyjnych – uzyskają dostęp do najwyższej, cyfrowej jakości obrazu. Od tego dnia przestaną być nadawane analogowe programy telewizyjne - informujePiotr Korpowski, rzecznik prsasowy wągrowieckiego ratusza.

Jak się okazuje, fakt ten wykorzystuje wielu naciągaczy, który za sporą kwotę, wykorzystując niedoinformowanie mieszkańców, starają się „wcisnąć” im różnego rodzaju drogie cyfrowe odbiorniki.

Dlatego też wczoraj w wągrowieckim ratuszu odbyło się specjalne spotkanie dla mieszkańców, na którym przybliżono im możliwości przejścia na nowy sposób odbierania telewizji. - „Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych.

Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań: dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem, wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego. Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder” - wyjaśnia Zbigniew Byczyński, powiatowy rzecznik praw konsumenta.

Dekoder można nabyć nawet na Poczcie Polskiej. Uruchomiła ona także możliwość zamówienia takiego dekodera za pośrednictwem SMS-a. Aby to zrobić należy wysłać wiadomość o treści DEKODER na numer 8037. Drugim sposobem zamówienia dekodera od poczty jest zadzwonienie pod numer 53 077 79 00 lub złożyć zamówienie na poczcie lub u listonosza. Takie przystawki i dekodery można nabyć także w sklepach ze sprzętem RTV.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało specjalną stronę internetową cyfryzacja.gov.pl na której to informuje o przejściu na Cyfrową Telewizję Naziemną.
Zmiany nie dotyczą osób, które już dziś korzystają z telewizji cyfrorej np. „N” czy Polsatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto