Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę odsłonięcie wyjątkowego pomnika. Będzie upamiętniał pobyt Ormian w Zamościu (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
W niedzielę odsłonięcie wyjątkowego pomnika. Będzie upamiętniał pobyt Ormian w Zamościu
W niedzielę odsłonięcie wyjątkowego pomnika. Będzie upamiętniał pobyt Ormian w Zamościu JN
Ormianie zajmowali bardzo istotne miejsce w społeczności dawnego Zamościa. Teraz w mieście stanie wyjątkowy pomnik upamiętniający ich pobyt w Hetmańskim Grodzie. W jego odsłonięciu weźmie udział m.in. Ambasador Armenii w Polsce.

Pomnik będzie stał w miejscu dawnej świątyni i cmentarza ormiańskiego przy ul. Łukasińskiego. Jego powstanie to inicjatywa J.E.Edgar’a Chazaryan’a Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej.

Datę odsłonięcia pomnika wybrano nieprzypadkowo, w kościele ormiańskim obchodzone jest w tym czasie święto Podwyższenia Krzyża Świętego. To jedno z najważniejszych świąt dla Ormian, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.

Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowano na 16 września na godzinę 12:00. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, przedstawiciele władz oraz historycy i pracownicy muzeów. Nie zabraknie Ambasadora Armenii w Polsce - J.E.Edgar’a Chazaryan’a.

Pomnik łączy w sobie elementy ormiańskie i zamojskie. Oprócz chaczkaru (ormiańskiego krzyża wykonanego w tufie wulkanicznym pochodzącym z Armenii), umieszczono w nim wizerunek św. Tomasza Apostoła i bryłę nieistniejącego już kościoła ormiańskiego.

Plan wydarzenia:

Powitanie gości przez Prezydenta Miasta Zamość
Przemówienie Ambasadora Armenii w Polsce
Odsłonięcie i poświęcenie pomnika
Wystąpienia okolicznościowe
Liturgia Ormiańska Dnia Świętego Krzyża godz.12:30, Kościół Rektoralny pw. Św.Katarzyny

Wydarzenia towarzyszące:
Wykład dr. Piotra Kondraciuka „Ormianie w Zamościu” godz.15:00 Muzeum Zamojskie
Koncert Zespołu „Miqayel Voskanyan & Friends” godz.16:00 Rynek Wielki

***
Ormianie byli jednymi z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się w Zamościu. Na mocy przywileju uzyskanego 30 IV 1585 w Bełzie, wolno im było m.in. trudnić się handlem, posiadać kościół i odprawiać w nim nabożeństwa we własnym obrządku, a także utworzyć autonomiczną gminę z sądem. W 1738 roku rozpoczęła się likwidacja gminy ormiańskiej w Zamościu. Kościół ormiański funkcjonował do 1786 roku.
Materialnym śladem pobytu Ormian w Zamościu są najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne kamienice ormiańskie, będące siedzibą Muzeum Zamojskiego. Na uwagę zasługują przede wszystkim ze względu na bogaty, oryginalny wystrój wnętrz i dekoracje elewacji. Ekspozycja muzealna w dużej części poświęcona jest wątkom ormiańskim w Zamościu i w Rzeczypospolitej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto