Uroczysty pogrzeb "Jara" i "Eama" w Radecznicy (ZDJĘCIA)

- Dla tych bohaterów ważniejsze niż życie były wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna - mówił bp Edward Frankowski podczas mszy w intencji Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz Stanisława Biziora ps. „Eam” w bazylice w Radecznicy (powiat zamojski). Szczątki żołnierzy, wydobyte na początku tego roku z nieoznaczonego grobu na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, zostały w sobotę (14 października) pochowane w krypcie świątyni.

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy trwały dwa dni. Rozpoczęły się w piątek (13 października) od wyprowadzenia trumien ze szczątkami z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie.

WIĘCEJ: Szczątki "Jara" i "Eama" uroczyście wyprowadzone z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie (ZDJĘCIA)

Kondukt pogrzebowy skierował się następnie do Sitańca, potem do Mokrelipia i w końcu do Radecznicy. Szczątki Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i Stanisława Biziora ps. „Eam” zostały pochowane w krypcie tamtejszej bazyliki. - To tutaj mieli oparcie w swojej patriotycznej działalności - przypominał bp Edward Frankowski podczas homilii.

Marian Pilarski i Stanisław Bizior za walkę przeciwko komunistycznej władzy zostali skazani na śmierć. Zostali rozstrzelani 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku Lubelskim. - Ciał ich nie wydano rodzinie. Bliscy, zwłaszcza syn Pilarskiego - Janusz, całe swoje życie poświęcił na odnalezienie pochówku ojca - podkreślał biskup Frankowski.

Szczątki żołnierzy odkryto w styczniu tego roku podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.