Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unia Szefów Zamojszczyzny: w Zamościu tkwi potencjał. ZDJĘCIA

materiał nadesłany
Unia Szefów Zamojszczyzny: w Zamościu tkwi potencjał
Unia Szefów Zamojszczyzny: w Zamościu tkwi potencjał materiał nadesłany
- W Zamościu tkwi potencjał - taką konkluzję można wysnuć po piątkowym spotkaniu członków Unii Szefów Firm Zamojszczyzny na temat odnawialnych źródeł energii. 22 maja w hotelu Artis w Sitańcu zaproszeni prelegenci zaprezentowali zaproszonym gościom ciekawe spostrzeżenia na temat innowacyjnych sposobów pozyskiwania energii.

Temat spotkania nie był przypadkowy. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska kładzie szczególny nacisk na innowacje. Inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną doskonale wpisują się w ten nurt. Stąd też obecność na naszym spotkaniu wysokiej klasy specjalistów zajmujących się tematyką odnawialnych źródeł energii.

– Naszą intencją jest zainteresowanie tymi kwestiami nie tylko członków naszego stowarzyszenia, ale też wójtów, burmistrzów i starostów z terenu Zamojszczyzny. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości zobaczymy efekty tego spotkania – powiedział Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny.

Już po wystąpieniu pierwszego prelegenta uczestnicy spotkania byli przekonani, że są świadkami ciekawego wydarzenia. Pochodzący z Zamościa Andrzej Mazurek z firmy Kronos przekonywał uczestników, że region dysponuje unikalnymi uwarunkowaniami w zakresie położenia złóż wód geotermalnych. Takie pokłady gorącej wody można wykorzystać nie tylko do zasilenia sieci grzewczej, ale również do celów uzdrowiskowych z uwagi na wysoką zawartość jodu i innych cennych pierwiastków.

– Z naszych badań wynika, że już na rogatkach miasta kilka tysięcy metrów pod ziemią znajduje się woda o wysokiej wartości energetycznej. Ciepło odebrane wodzie geotermalnej może stanowić nawet 60 procent obliczeniowego zapotrzebowania średniego miasta na ciepło i pozwala zaoszczędzić około 20 tysięcy ton paliwa umownego – przekonywał geolog.

Aby bardziej zobrazować zalety geotermii posłużono się przykładem podhalańskich Term Szaflary. Właścicielem kurortu jest Józef Pawlikowski – Bulcyk, który specjalnie pojawił się w Zamościu.

– Jako jedni z pierwszych w Polsce wykorzystaliśmy wody geotermalne do celów komercyjnych. Oferujemy bogaty zakres usług rekreacyjnych od basenów poprzez sauny aż do spa. Nasz kurort jest całkowicie prywatną, rodzinną inwestycją – powiedział Pawlikowski-Bulcyk.

Z kolei Zbigniew Grabania i Jan Piasek z firmy GEJZER opowiadali o praktycznych aspektach wykorzystania instalacji geotermalnej w budownictwie mieszkaniowym.

Dzięki niemieckiej firmie GESPA i jej prezesowi Karlowi Walterowi Eberleinowi mieszkańcy Zamościa mogli obejrzeć, a nawet przejechać się autem elektrycznym skonstruowanego według rozwiązań zaproponowanych przez niemieckich inżynierów. Niemieckie przedsiębiorstwo wchodzi w skład Elevion Group – trzeciego co do wielkości koncernu energetycznego w Niemczech. Bardzo ważnym obszarem działania firmy GESPA są inwestycje w „zieloną energię”. Prezes Eberlein opowiadał uczestnikom spotkania o najnowszych osiągnięciach firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto