Trumny pary prezydenckiej zostały wystawione w Pałacu Prezydenckim. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że w razie takiej konieczności, dostęp do nich będzie przez całą dobę. Przed wystawieniem trumien odbyło się nabożeństwo w intencji tragicznie zmarłych Lecha i Marii Kaczyńskich, w której udział wzięła najbliższa rodzina.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na wojskowym lotnisku Okęcie Pierwszą Damę przywitała m.in. córka pary prezydenckiej Marta z mężem, brat prezydenta Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta i były premier Jan Olszewski. Ciało Marii Kaczyńskiej kilka minut przed południem znalazło się w Pałacu Prezydenckim. Gazeta Wyborcza podaje, że decyzją rodziny, para prezydencka spocznie na Wawelu.

Krótką modlitwę nad trumną odmówią prymas senior Józef Glemp, prymas Henryk Muszyński, sekretarz Episkopatu Polski Stanisław Budzik oraz biskup Piotr Jarecki.

Po ceremonii trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej zostanie przewieziona do Pałacu Prezydenckiego. Kondukt przejedzie ulicami: Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńską, Alejami Jerozolimskimi, przez Rondo Dmowskiego, Marszałkowską, przez Plac Bankowy, Senatorską, Miodową i Krakowskim Przedmieściem.

W Pałacu Prezydenckim zostanie odprawione nabożeństwo żałobne dla rodziny, po którym trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną wystawione na widok publiczny w Sali kolumnowej.

Trumna ze szczątkami prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyleciała do Polski w niedzielę. Konduktowi, który przewiózł ją z lotniska na Okęciu do Pałacu Prezydenckiego, towarzyszyły rzesze warszawiaków.

- Chcemy, aby każdy Polak, który będzie chciał oddać hołd panu prezydentowi, mógł przyjść, stanąć przed trumną - powiedział Sasin w RMF FM. Nie zakładamy, że to będzie jeden dzień. Mówiąc o wtorku, mam na myśli to, że we wtorek to (wystawienie) się stanie. Natomiast trumna będzie wystawiona aż do uroczystości pogrzebowych - powiedział. Sasin dodał, że trumna będzie zamknięta.

Minister potwierdził, że jest plan, żeby uroczystość pogrzebowa odbyła się w sobotę. Dodał jednak, że data uzależniona jest od tego, kiedy w Polsce znajdą się ciała wszystkich ofiar katastrofy. Podkreślił, że uroczystość pogrzebowa będzie poświęcona nie tylko parze prezydenckiej, ale wszystkim, którzy zginęli w katastrofie. - W tej chwili zamysłem rządu, wspólnym zamysłem obu kancelarii jest, aby ta uroczystość pogrzebowa, ta centralna, państwowa uroczystość pogrzebowa była uroczystością poświęconą wszystkim poległym i aby odbywała się przy trumnach wszystkich poległych - powiedział.

- Nikt z nas nie wyobraża sobie innego scenariusza jak ten, że para prezydencka będzie razem w tych chwilach i zostanie razem pochowana - dodał minister. Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z rodziną zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i sprawa wspólnego pochówku pary prezydenckiej nie podlega dyskusji. Sasin zdementował informacje, że brat prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński zidentyfikował podczas wizyty w Smoleńsku ciało Marii Kaczyńskiej. - Rozmawiałem z Jarosławem Kaczyńskim na ten temat. W zdecydowany sposób zaprzeczył, jakoby podejmował jakąkolwiek próbę identyfikacji jakichkolwiek zwłok jako zwłok pani prezydentowej. Takiej sytuacji po prostu nie było - zaznaczył.

Sasin powiedział, że pojawił się termin sobotni uroczystości pogrzebowych, gdyż informacje ze strony rosyjskiej wskazywały, że identyfikacja wszystkich ciał powinna zakończyć się w połowie tygodnia. Wtedy - według Sasina - w czwartek mógłby rozpocząć się przewóz ciał ofiar do Polski. - Jeśli tak by się stało, to sobota byłaby realnym terminem" - ocenił. Dodał jednak, że dochodzą sprzeczne informacje o tym, jak przebiega identyfikacja. "Mam nadzieję, że dzisiaj to wyjaśnimy - podkreślił.

Powiedział, że nie ma jeszcze decyzji co do miejsca pochówku pary prezydenckiej. - Oczywiście skłamałbym, gdybym powiedział, że nie ma rozmów na ten temat. Tutaj musi przede wszystkim decydować rodzina pana prezydenta, pani prezydentowej. I teraz jest za wcześnie, by o tym mówić - powiedział Sasin. Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli w sobotę w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Śmierć poniosły w niej także 94 inne ważne dla Polski osoby. Ciało prezydenta zostało w niedzielę sprowadzone do Warszawy.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!