Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To oni zadbają o nasze spokojne święta

Redakcja
Komisarz Krzysztof Tatys święta spędzi w pracy.
Komisarz Krzysztof Tatys święta spędzi w pracy.
Te numery warto zapamiętać: policja - 997 i 112, straż pożarna - 998, pogotowie gazowe - 992, pogotowie energetyczne - 991, ratunkowe - 999, awaria telewizora - 81 52 773 30 lub 506 12 29 50.

Policjanci i strażacy

Służba nie drużba. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy na co dzień noszą mundur. To m.in. strażacy i policjanci. Wielu z nich Wielkanoc spędzi w pracy.

Komisarz Krzysztof Tatys, oficer dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, będzie pracował w Wielką Sobotę i Poniedziałek Wielkanocny. - Tak bywa. Moja rodzina zdążyła się już do tego przyzwyczaić - mówi policjant. - W ramach rekompensaty staram się być jak najwięcej z bliskimi w inne dni - dodaje. Jak mówi dyżurny, praca w święta ma jeden plus. - W tym okresie jest zazwyczaj spokojnie. Nie ma zbyt wielu zdarzeń. Dominują te spod znaku nietrzeźwych kierujących - tłumaczy Krzysztof Tatys, który w święta pod nr tel. 997 lub 112 będzie odbierał zgłoszenia od wszystkich, którzy poczują się zagrożeni.

Policjanci, to nie jedyna grupa zawodowa, której przedstawiciele spędzą święta w pracy. Wśród nich są również strażacy. - W czasie świąt w całym województwie służbę będzie pełniło około 700 strażaków - informuje Ryszard Starko z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Ze strażakami można się skontaktować pod nr tel. 998.

Warto zapamiętać też telefony pogotowia gazowego: 992 i energetycznego 991.

Apteki i pogotowie

Dariusz Gruda, Mirosław Szymczyk i Piotr Szymuś święta spędzą na dyżurze w pogotowiu ratunkowym w Lublinie. Taka praca. Ktoś musi czuwać i w razie wypadku udzielać ludziom szybkiej pomocy. Lekarze i ratownicy z pogotowia mają jednak nadzieję, że święta upłyną spokojnie i pilnych wezwań pod numery 999 lub 112 nie będzie zbyt wiele. Liczą też, że w pracy odciążą ich dyżurujące praktyki lekarzy rodzinnych. To tam w razie przeziębienia czy gorączki powinniśmy się zgłaszać. Informację o tym, do której konkretnie dyżurującej przychodni możemy się zgłosić, znajdziemy w widocznym miejscu w praktyce, gdzie przyjmuje nasz lekarz rodzinny. W Lublinie najwięcej lekarzy rodzinnych przekazało świąteczną opiekę nad swoimi pacjentami Ambulatorium Praktyk Lekarzy Rodzinnych przy ul. Chodźki i jej filii przy ul. Rzeckiego, a także praktyce przy ul. Hipotecznej 4 oraz ambulatorium WSPR przy ul. Spadochroniarzy.

Dyżur dentystyczny nocny i świąteczny pełnią lekarze przy ul. Hipotecznej 4.

W święta czynne będą także apteki całodobowe. W Lublinie znajdują się one m.in. przy ul. Fabrycznej 1/3a, Obywatelskiej 9, Wallenroda 2E, a także przy ul. Hempla 3-5.

Sklepy i stacje benzynowe

Zdzisław Lignar prowadzi sklep Żabka przy ul. Szmaragdowej w Lublinie. Będzie pracował w niedzielę i poniedziałek - od godz. 10 do 18 (zakaz handlu w święta nie dotyczy właścicieli sklepów).

- Z doświadczeń z poprzednich lat wiem, że w święta mamy spory ruch. W niedzielę czy w poniedziałek zawsze komuś się przypomni, że zapomniał kupić czegoś, co jest niezbędne. I u nas może uzupełnić zapasy - tłumaczy Lignar.

W święta czynne będą tylko takie sklepiki, jak ten pana Lignara. Chodzi też m.in. o Olmax przy ul. Radości - będzie pracował w poniedziałek od godz. 10 do 22. Hipermarkety zamkną swoje drzwi. Zakupy zrobimy tam jeszcze dziś i jutro, ale trzeba pamiętać, że w Wielką Sobotę będą czynne krócej niż zwykle (Tesco i Real - do godz. 18, E. Leclerc - do 19).

W święta normalnie funkcjonować będą stacje benzynowe. Większość restauracji i pubów ma wolne w niedzielę, niektóre także w sobotę. Ale już w poniedziałek będą otwarte - np. Sielsko Anielsko od godz. 11 a Czarcia Łapa - od 16.

Miłośnicy kina w Lublinie mogą się wybrać do Cinema City w Plazie przez całe święta. Bajka i Chatka Żaka będą zamknięte.

Komunikacja w mieście

- Taki sobie wybraliśmy zawód i musimy się liczyć z tym, że będziemy pracować w święta - mówią zgodnie Andrzej Zembrowicz i Roman Knap, kierowcy MPK.

Pan Andrzej będzie woził lublinian w Niedzielę Wielkanocną po południu. - Zdążę jeszcze zjeść śniadanie z rodziną - cieszy się. Jego kolega następnego dnia, również podczas drugiej zmiany. - W ubiegłym roku miałem wolne święta, teraz przyszło mi pracować. Rozumiem to, bo koledzy, którzy jeździli rok temu, też chcą mieć wolne święta - podkreśla Roman Knap.

Warto pamiętać, że podczas okresu świątecznego miejskie autobusy będą jeździć inaczej niż na co dzień. Przede wszystkim zawieszono kursowanie nocnej komunikacji. W Niedzielę Wielkanocną wprowadzono specjalny świąteczny rozkład jazdy. W poniedziałek zaś miejska komunikacja będzie jeździła jak w niedzielę.

Pierwszego dnia świąt nie będzie również wielu autobusów PKS. Na przykład rano z Lublina do Zamościa jest tylko jedno połączenie o godz. 7.50. Przed podróżą warto sprawdzić połączenia kolejowe.

Kłopotów nie będzie z taksówkami. - Nasze będą jeździły jak w zwykły dzień - usłyszeliśmy w "Damel Taxi."

Gdy szwankuje telewizor

Telewizor może się popsuć każdego dnia, nawet w czasie Wielkanocy. Tym, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez szklanego ekranu, z pomocą przyjdzie Krzysztof Burdziński.

- Jak będzie trzeba, zajmę się sprzętem nawet w Wielką Niedzielę - obiecuje.

Pan Krzysztof święta będzie spędzał razem z mamą. Jak przyznaje, to nie będzie wystawna Wielkanoc.

- Podobnie jak wielu Polaków, zrobiłem już skromne zakupy - dodaje.

W tym roku po raz pierwszy zdecydował się na pełnienie świątecznego dyżuru. - Jak nie ma za dużo pracy, to trzeba jej szukać - przyznaje i zapewnia, że w czasie świąt może się zająć każdą awarią sprzętu RTV.

- W razie potrzeby mam dostęp do większości części zamiennych - informuje.

Krzysztof Burdziński czeka na zawiadomienia o awariach pod nr tel. 81 527 73 30 lub 506 12 29 50.

Nie będzie jedyną osobą, która w czasie świąt może nam służyć pomocą w przypadkach nagłych awarii. Przez całą dobę dyżurować będą chociażby także pracownicy pomocy drogowej, m.in. z firmy Dariusza Korby, tel. 601-202-505 czy Help Car bis, tel. 81 534-14-44, 601-23-21-53.

Czas na spowiedź

- To radosne utrudzenie - tak ks. Jan Kiełbasa, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej, komentuje intensywną pracę kapłanów podczas Wielkiego Tygodnia oraz świąt Wielkiej-nocy. - Na odpoczynek przyjdzie czas po świętach - podkreśla.

Duchowni aż do soboty nie ustają w dyżurach w konfesjonałach. Niemal przez cały dzień można się spowiadać np. w archikatedrze lubelskiej, w kościele pw. Ducha Świętego na lubelskim deptaku, w kościele braci kapucynów na Krakowskim Przedmieściu oraz u ojców jezuitów przy ul. Królewskiej. Ostrzegamy jednak - kolejki do spowiedzi są gigantyczne, dlatego warto już rano ustawić się w kolejce.

Dyżury w konfesjonałach trwają zazwyczaj do godz. 17, 18 albo 19 - w zależności od tego, kiedy w danej parafii rozpoczyna się wieczorna liturgia.

W sobotę we wszystkich parafiach kapłani albo diakoni będą święcić pokarmy. Zazwyczaj odbywa się to od godz. 8 co pół godziny.

W dni świąteczne - w niedzielę i poniedziałek - msze św. odprawiane będą według świątecznego porządku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto