Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spark - warszawski biurowiec produkuje energię ze słońca. Na fasadzie zamontowano innowacyjne panele

Joanna Postrzednik
Biurowiec Spark od kilku dni produkuje energię ze słońca. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym panelom fotowoltaicznym z perowskitu, które zamontowano na fasadzie budynku. Dalsza część artykułu poniżej.

Zeroenergetyczny biurowiec

Kilka dni temu na fasadzie warszawskiego biurowca Spark zainstalowano innowacyjne panele fotowoltaiczne z perowskitu, które będą wytwarzać energię elektryczną. Mają one znacząco ograniczyć pobór energii z sieci, a z czasem zapewnić budynkowi samowystarczalność energetyczną.

Testy rewolucyjnych paneli słonecznych to pilotażowy program spółki biurowej Skanska i Saule Technologies. Jego głównym celem jest zbadanie, jak łatwo instaluje się ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu bez szkody dla fasady budynku. Kolejnym celem firm jest zwiększenie skali i automatyzacja procesu, a także poprawa parametrów. Według przewidywań ostateczny produkt będzie gotowy za około 3 lata. Jednocześnie firma Skanksa jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Firma posiada wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

Normalnie funkcjonujący biurowiec pochłania masy energii. W Skanska od lat poprawiamy wydajność energetyczną budynków. Jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia budynków samowystarczalnych energetycznie.

Prąd na osiem godzin pracy

Panel o powe. 1,3 na 0,9 m składa się z 52 modułów fotowoltaicznych. Jak informuje firma Skanska - Ostateczna wersja produktu, kiedy trafi on już do użytku komercyjnego, będzie pokrywała zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin. Albo, patrząc inaczej, będzie mogła zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.

Ogniwa, które można montować na oknach

Perowskity to krystaliczny materiał, który ma ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych. Ogniwa wykonane z perowskitu są elastyczne, supercienkie, lekkie, zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem, co umożliwia ich montaż na każdej powierzchni, nawet na oknach. W dodatku ogniwa mogą mieć dowolny kształt, kolor i rozmiar.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto