W programie 22. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” znalazły się filmy podejmujące szeroko pojętą tematykę religijną, metafizyczną i egzystencjalną, wykłady akademickie, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, prelekcje filmoznawców i wystawa fotografii. Uroczyste otwarcie przeglądu odbyło się 4 marca 2017 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

22. edycja Sacrofilmu rozpoczęła się projekcją filmu „Milczenie”, do którego wprowadzenie wygłosił ks. prof. Marek Lis. To inspirowany autentycznymi wydarzeniami, zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film Martina Scorsese, nad którym twórca pracował trzy dekady. „Milczenie” jest adaptacją słynnej powieści Shūsaku Endō, opowiadającej o ludziach żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych.

– Podczas niedzielnego spotkania – 5 marca 2017 – obecni byli twórcy filmu „Dotknięcie Anioła” – Marek Tomasz Pawłowski (reżyser) oraz Małgorzata Walczak (producent). Dokument został nagrodzony statuetką Zamość Perła Renesansu oraz Nagrodą Publiczności na ubiegłorocznym 4. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”. W filmie przedstawiono historię Henryka Schönkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu, który ujawnia mało znaną historię szansy emigracji Żydów – informuje Małgorzata Stępniewska specjalista ds. marketingu i sprzedaży.

Dzisiaj w poniedziałek 6 marca CKF "Stylowy" zachęca do obejrzenia dwóch obrazów filmowych. O godzinie 10:30 rozpocznie się projekcja filmu "Erratum", reż. M. Lechki. Wprowadzenie w problematykę filmu – ks. prof. Marek Lis. Natomiast o godz. 18:00 organizatorzy zapraszają na film pt. "Barany. Islandzka opowieść", reż. G. Hákonarson. Wprowadzenie w problematykę filmu – o. Marek Kotyński.

"Erratum". Film opowiada historię 34-letniego Michała, który wiedzie dostatnie i pozornie poukładane życie. Mieszka z żoną i synem w ładnym mieszkaniu. Pracuje w przyzwoicie prosperującym biurze rachunkowym. Ze względu na trwające przygotowania do Pierwszej Komunii syna, Michał chciałby wziąć parę dni urlopu. Jednak szef prosi go o przysługę. Michał jedzie na chwilę do miasta swojego urodzenia. Sprawy przybierają jednak inny obrót. Michał musi pozostać tu parę dni dłużej. Chodząc po mieście spotyka bliskie mu niegdyś osoby, natrafia na znajome miejsca. Powoli odzywa się w nim coś, o czym dawno zapomniał. Powrót nie jest już taki prosty. Splot wydarzeń zmusza bohatera do rozliczenia się z przeszłością.

"Barany. Islandzka opowieść" to komediodramat Grimura Hakonarsona rozgrywajacy się w scenerii dalekiej mroźnej Północy. Opowiada historię dwóch wyjątkowo skóconych i upartych braci, mieszkających obok na odludziu. Gummi (Sigurdur Sigurjonsson) i Kiddi (Theodor Juliusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Ponad wszystko cenią swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu. Treść jest pochwałą przekornej natury człowieka, która w wyjątkowych sytuacjach potrafi zachować się w nieprzewidywalny sposób.


– W tegorocznej edycji Sacrofilmu podejmowany jest temat przebaczenia i pojednania w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca. W rozważaniach pomóc mają wykłady oraz projekcje filmów, poprzedzone wystąpieniami twórców lub ekspertów filmowych. We wtorek 7 marca zaplanowane jest spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz projekcja jego filmu „Życie rodzinne”, natomiast w czwartek 9 marca gościem Sacrofilmu będzie Victoria Trofimenko (Ukraina), reżyser filmu „Bracia. Ostatnia spowiedź”, którego akcja rozgrywa się w Karpatach Wschodnich, na Huculszczyźnie – zaznacza M. Stępniewska.

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!