Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"SACROFILM". Na ekranie zamojskiego kina "Historia Marii" i "Życie rodzinne" oraz K. Zanussi w WSAiZ

Lila Pietrusiewicz
W czwartej dobie XXII Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm" w Zamościu organizatorzy zapraszają do obejrzenia dwóch obrazów filmowych: "Historia Marii" i "Życie rodzinne" oraz na wykład otwarty prof. Krzysztofa Zanussiego "Rozważania o przebaczeniu i pojednaniu ".

PROGRAM WTOREK/ 7 marca 2017

Projekcje filmowe – CKF "Stylowy"
10:30 Projekcja filmu "Historia Marii", reż. J. P. Amèris. Wprowadzenie w problematykę filmu – ks. prof. Marek Lis
18:00 Projekcja filmu "Życie rodzinne", reż. K. Zanussi. Przed projekcją spotkanie z reżyserem

Wykład otwarty – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul. Sienkiewicza 22
14:00 Rozważania o przebaczeniu i pojednaniu – prof. Krzysztof Zanussi

O tematyce prezentowanych fimów:
"Historia Marii"
Przełom XIX i XX wieku. Głuchoniema i niewidoma od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zachowuje się jak dzikie zwierzę - boi się otaczającej ją rzeczywistości, której nie jest w stanie zobaczyć ani usłyszeć. Lekarze uznają ją za upośledzoną, ale ojciec Marie umieszcza ją w Instytucie Larnay pod Poitiers - edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Wbrew woli Siostry Przełożonej, Marie trafia pod skrzydła młodej Siostry Marguerite, która dostrzega w niej niezwykły potencjał. Za wszelką cenę stara się jej pomóc i wydobyć z otchłani, w jakiej przebywa od urodzenia. Pomimo momentów zwątpienia i popełnianych błędów osiąga wreszcie sukces.

"Życie rodzinne"
Studium psychologiczne: konflikt między młodym inżynierem, który zerwał z domem odcinając się od dziedzictwa przeszłości, a jego załamanym moralnie ojcem, który nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca w nowych warunkach decyduje się wraz ze zdziwaczałą ciotką i niezrównoważoną córką na żałosną wegetację. W zrujnowanej willi, pozostałej z dawnej świetności, odbywa się rodzinne spotkanie - dramatyczna konfrontacja postaw nieszczęśliwych ludzi. Młody inżynier Wit zostaje wezwany telegramem do chorego ojca, który przed wojną był właścicielem huty szkła. Mieszka on teraz z siostrą żony i ekstrawagancką córką Bellą. Wit jedzie ze swoim kolegą, Markiem. Okazuje się, że ojciec nie jest chory, lecz chce, by syn wrócił, przejął mały warsztat produkujący bombki na choinkę i zajął się rodziną. Rozmowa z ojcem nie skłania jednak Wita do pozostania. Między Markiem a Bellą dochodzi do zbliżenia. Marek oburza się na postawę Wita, proponuje Belli wyjazd, lecz ona nie decyduje się na opuszczenie ojca. Marek wyjeżdża, wkrótce po nim i Wit, nie zdoławszy się nawet pożegnać z ojcem.
Ruina to swego rodzaju specyficzny stan, który dotyka w tym filmie kilku płaszczyzn. Willa jest tak samo opuszczona, jak pustka wewnętrzna każdego jej mieszkańca. Zaniedbany i nieregularny ogród może symbolizować stany duchowe towarzyszące każdej z postaci. Wszystko jest na swój sposób zagmatwane i niepoukładane.

Zobacz: "Sacrofilm". Drugi dzień: "Dotknięcie Anioła"(Zdjęcia z otwarcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto