- Jesteśmy już na ostatniej prostej w przygotowaniach do inwestycji - podkreśla Stanisław Fic, z-ca prezydenta Lublina. W czwartek ratusz uzyskał pozwolenie wodnoprawne na regulację rzeki Czerniejówki. Chodzi o 500-metrowy odcinek od ul. Garbarskiej do ul. Pawiej. Na tym odcinku ma być zwiększona pojemność koryta rzeki. Powstanie też ścieżka rowerowa.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- To pierwszy etap robót. Docelowo chcemy uregulować rzekę na całym przebiegu do granic miasta. Z pracami powinniśmy ruszyć w wakacje - zapowiada Fic.

Inwestycja ma polegać na zwiększeniu pojemności koryta Czerniejówki.

- Dzięki temu uchronimy okoliczne posesje przed zalewaniem przez wodę, co w przypadku Czerniejówki zdarza się stosunkowo często. Ponadto chcemy, aby rzeka przejęła wody opadowe z dzielnicy Felin oraz terenu strefy ekonomicznej - kanały burzowe odprowadzające wodę z tych obszarów będą miały wyloty do koryta rzeki - tłumaczy Fic.

Pogłębienie koryta to nie jedyne prace, które czekają Czerniejówkę. Poprawić ma się też estetyka doliny rzeki. - Jej obecny wygląd pozostawia wiele do życzenia. Chaszcze, błoto, dzikie wysypiska śmieci. Musimy to zmienić, o takie działania od lat dobijają się istniejące w tym rejonie samorządy dzielnicowe - przyznawał Fic.

Pomysłem miasta na "ożywienie" doliny Czerniejówki, i tego fragmentu Lublina, ma być trasa widokowa planowana na nowo usypanych wałach wyznaczających koryto rzeki.

- Będzie to ścieżka rowerowo-spacerowa o szerokości czterech metrów. Jej standard będzie znacząco wyższy niż w przypadku takiej drogi wzdłuż Bystrzycy. Projekt zakłada budowę miejsc do odpoczynku, które jednocześnie będą punktami widokowymi, gdzie m.in. będą stały ławki, pojawią się też stojaki na rowery. Na całym odcinku trasy zaplanowano dziesięć takich miejsc. Ścieżka będzie oświetlona - wylicza Fic.

Obecna "przebudowa" rzeki ma potrwać 3 lata. Pochłonie 9,6 mln zł, z czego 8,2 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!