Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. LII

LUB
Porady prawne. Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl.

W jakich wypadkach można między mężem i żoną ustanowić rozdzielność majątkową? Czy wystarczy, że oboje się na to zgadzają czy też potrzebne są jakieś dodatkowe czynniki?

Zgodnie z przepisem art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej. Zgodnie z przepisem art. 51 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Małżeńska umowa majątkowa (zwana również „intercyzą”) modyfikuje ustrój majątkowy małżeński i pójść może w wielu kierunkach: rozszerzenia lub ograniczenia albo wprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej albo rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Osoby zawierające intercyzę muszą legitymować się pełną zdolnością do czynności prawnych, bowiem ubezwłasnowolnienie małżonka prowadzi ex lege do powstania ustroju rozdzielności majątkowej - o czym poniżej.

Ponadto sytuacja odpowiadająca zwyczajnej rozdzielności majątkowej może powstać z ważnych powodów jako rozdzielność przymusowa w wyniku orzeczenia sądu, a także z mocy prawa w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków oraz na skutek orzeczenia separacji (polecam lekturę art. 52 -54 w/w kodeksu).

Brałem udział w rajdzie rowerowym i miałem tam wypadek. Złamałem rękę i wiązało się to z wieloma dodatkowymi problemami. Przed rajdem podpisywaliśmy oświadczenia, że jako uczestnicy w pełni odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo, że jesteśmy zdrowi i bierzemy udział w rajdzie na własną odpowiedzialność. Czy jeśli podpisałem takie oświadczenie to organizator jest zwolniony z odpowiedzialności za to, jak opracowana była trasa rajdu itp.? Moim zdaniem organizator mimo wszystko odpowiada za to, że jechaliśmy niebezpieczną trasą i doszło do mojego wypadku. Proszę o wyjaśnienie, jak to wygląda i czy jest się do czego przyczepić.

Za szkodę, której doznał uczestnik imprezy sportowej, odpowiada osoba organizująca imprezę i do której należy ogólny nadzór, a nie osoba, która zorganizowała imprezę tylko od strony technicznej.

Należy jednak pamiętać, że w postępowaniu cywilnym Czytelnik jako powód musiałby podnieść, że jego szkoda była następstwem zaniedbania organizacyjnego w zakresie stanu trasy czy zabezpieczenia tejże. Nie można nie wspomnieć o tym, że udział w inicjatywie sportowej tego typu ma charakter dobrowolny. Oczywiste jest, że uczestnictwo wiąże się się z akceptacją regulaminu imprezy. Przedmiotowy dokument zazwyczaj zawiera zapis, że osoba decydująca się na udział rozsądnie oceniła swoje przygotowanie fizyczne i umiejętności etc. Jeśli Czytelnik nie wykaże aby którykolwiek z pozwanych ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą wobec niego, powództwo będzie oddalone. Zastrzegam, że moja odpowiedź ma charakter tylko i wyłącznie ramowy. Tajemnicą jest dla mnie treść oświadczenia, które podpisał Czytelnik, a także regulamin uczestnictwa w tego typu imprezie. Bez dokładnej lektury tych dwóch dokumentów bardzo ciężko wypowiadać się na temat tej sprawy. Nie wiem również jakie obowiązki w zakresie przygotowania trasy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto