Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XL

LUB
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy
Porady prawne. Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Kupiłem mieszkanie. Czy mogę je przekazać w formie darowizny mojej 12- letniej córce? Jeśli jest to możliwe, czy i jaki od tej transakcji trzeba zapłacić podatek?

Może Pan darować mieszkanie córce, proszę jednak pamiętać, że dla ważności darowizny koniecznie będzie zawarcie tejże umowy w formie aktu notarialnego. Córka jest niepełnoletnia, więc przy zawieraniu umowy musi ją reprezentować przedstawiciel. Zgodnie z przepisem art. 98 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Wedle kolejnego paragrafu przywołanego artykułu, żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską oraz przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania. Darowizna jest bezpłatnym przysporzeniem. W związku tym stronami aktu notarialnego może być Czytelnik po stronie darczyńcy i znów Czytelnik po stronie obdarowanego.

Powyższa darowizna, jako zawarta między zstępnymi (ojciec i córka) korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Moja córka ma 23 lata, parę miesięcy temu wzięła ślub, twierdzi, że mam ją nadal utrzymywać, bo ona się uczy i nie pracuje. Krótko mówiąc nadal muszę łożyć na nią alimenty. Ja uważam inaczej, w końcu wzięła ślub i się całkowicie usamodzielniła. Co Pan sadzi o tym?

Wątpliwości Czytelnika są słuszne. Wstąpienie przez dziecko w związek małżeński samo przez się nie uchyla obowiązku alimentacyjnego rodziców. Okoliczność ta jednak wpływa na kolejność obowiązku alimentacyjnego, gdyż obowiązek współmałżonka wyprzedza obowiązek rodziców. Skoro na podstawie przepisu art. 130 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka, to tym bardziej jest on pierwszym zobowiązanym do dostarczania środków utrzymania współmałżonkowi w trakcie trwania małżeństwa na podstawie art. 27 w/w kodeksu.

Pożyczam koledze dość dużą sumę pieniędzy. Chciałbym się zabezpieczyć wekslem. Jakie warunki powinien spełniać weksel by był ważny?

W tym wypadku najlepsza formą zabezpieczenia będzie chyba tzw. weksel własny. Weksel własny zawiera:
* nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
* przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
* oznaczenie terminu płatności;
* oznaczenie miejsca płatności;
* nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
* oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;
* podpis wystawcy wekslu.

Nie będzie uważany za weksel własny dokument, któremu brak jednej z cech, wskazanych w powyżej, wyjąwszy przypadki, określone dalej. Weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. W braku osobnego oznaczenia, miejsce wystawienia wekslu uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania wystawcy. Weksel własny, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy.

PORADŹ SIĘ PRAWNIKA: Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto