Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwo ze zwierzynieckiego browaru jest już w sklepach. ZDJĘCIA z browaru

Joanna Nowicka
W zwierzynieckim browarze warzą już piwo
W zwierzynieckim browarze warzą już piwo JN
Zwierzyniec Pils – pod taką nazwą znajdziecie na sklepowych półkach złocisty trunek warzony przez zwierzyniecki browar. Na razie firma wypuściła edycję limitowaną produktu. W uruchomionym w październiku browarze zatrudnienie znalazło 15 osób.

Zwierzyniec Pils trafił do sklepów w minionych dniach. Docelowo piwo ze zwierzynieckiego browaru ma być dystrybuowane nie tylko w województwie lubelskim, ale w całej Polsce. Pils warzony jest na roztoczańskiej wodzie i lubelskim chmielu. Jak Zapewniają władze Perły, wyjątkowa jest też sama metoda produkcji - dekokcja dwuwarowa:

- Początki dekokcji to czasy, gdy brzeczkę warzono nieśpiesznie. Fermentacja przebiegała wolniej
i produkcja piwa wymagała więcej czasu. Dzisiaj ta technologia nie jest popularna, lecz istnieje przekonanie wśród piwowarów, że zacieranie dekokcyjne nadaje piwu jeszcze pełniejszy smak – mówi Michał Kempa, dyrektor browaru.

Szata graficzna butelki Zwierzyńca Pils nawiązuje do tradycji - inspiracją projektu opakowania stała się autentyczna etykieta piwa Zwierzyniec z lat 60-tych.

Zwierzyniecki browar - za ile kupisz Zwierzyniec Pils?

Zwierzyniec Pils to edycja limitowana. Piwo dostaniemy butelkach o pojemności 330 ml. Cena będzie wahać się od 2,10 zł. do 2,40 zł.

- Piwo, które produkujemy w Zwierzyńcu jest lepsze jakościowo od większości tych, które znajdziemy na rynku. Chcemy obronić się jakością i nie zakładamy produkcji wielkoprzemysłowej – tłumaczy Tomasz Grodzki, dyrektor generalny Perła Browary Lubelskie.

Zwierzyniec Pils będzie można kupić prawdopodobnie do wiosny przyszłego roku. Wtedy zastąpi go regularny produkt zwierzynieckiego browaru, który jednak – w założeniu – ma niezbyt różnić się od Pils-a.

Przypominamy, że zgodnie z umową dzierżawy jaką podpisała Perła ze starostwem w Zamościu, w browarze ma być produkowane minimum 10 tys. hektolitrów piwa rocznie. Władze spółki zapowiadają, że w planach jest produkcja większej ilości trunku. O ile? Odpowiedź na to pytanie ma dać skala zainteresowania zwierzynieckim piwem w sezonie letnim. Od tego zależy też ile osób zatrudni browar. Na razie przy warzeniu Pilsa pracuje tu 15 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto