18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza po II wojnie światowej ceremonia bar micwy w zamojskiej synagodze

Agata Wójcik
sxc.hu
W zamojskiej synagodze po raz pierwszy od II wojny światowej odbędzie się ceremonia bar micwy. Ceremonia została zorganizowana przez pochodzących z Zamościa Eve i Roberta Wisnik, którzy obecnie mieszkają w Nowym Jorku. W dorosłość według żydowskiej tradycji wkroczy ich 13-letni syn - Jacob A. Wisnik.

- Zależało mi na powrocie do Polski na moją bar micwę, aby udowodnić w ten sposób, że żydowska obecność w Polsce nadal trwa. Chciałem także pokazać, że wielu Polaków przyjaźnie odnosi się do Żydów. Myślę, że moja bar micwa ma szczególną wagę, ponieważ jest kontynuacją tradycji rodzinnej kultywowanej przez mojego ojca i dziadków i odbywa się w kraju, w którym żyli moi przodkowie. Mój dziadek ze strony matki, Abram Szlak, urodził się w Zamościu w roku 1935 - tłumaczy powody do przyjazdu Jacob A.Wisnik.

Uroczystość rozpocznie się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego o godzinie 12:00. Podczas ceremonii zostanie odczytany fragment Tory, która zostanie przywieziona z Warszawy. Razem z Jacobem Wisnikiem do Zamościa przyjedzie jego rabin -David Holtz. Poza uroczystością goście z Nowego Jorku zwiedzą miasto w towarzystwie uczniów IIII Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida.

- Jesteśmy szczęśliwi, że będziemy świadkami pierwszej od 1 września 1939 r. żydowskiej uroczystości religijnej w zamojskiej synagodze. Mimo, że nie ma tu już społeczności żydowskiej, mamy szansę pokazać siłę ducha ocalałych z Holocaustu oraz determinację ich potomków, aby symbolicznie zamknąć koło pamięci - powiedziała Monika Krawczyk, dyrektor FODZ

Bar micwa

Bar micwa to ceremonia przez którą w tradycji żydowskiej przechodzi chłopiec po ukończeniu 13 lat i jednego dnia. Dzięki niej staje się odpowiedzialny za swe czyny i musi wypełniać wszystkie nakazy prawa religijnego.
Uroczystość składa się z dwóch części. Pierwszą jest założenie tefilin, czyli zamkniętych w skórzanych pudełeczkach kartek pergaminu z fragmentem Tory. Drugim elementem bar micwy, który odbędzie się jutro w jest wezwanie chłopca do czytania Tory w obecności minjanu, czyli zgromadzenia dziesięciu dorosłych mężczyzn.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto