Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice Wejherowa: będą poszukiwali gazu łupkowego w trzech kolejnych miejscach

jk
Dąbrówka
Dąbrówka Fot. Joanna Kielas
"Porozumienie polskich potentatów - Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, ENEA, KGHM Polska Miedź, PGE i TAURON Polska Energia umożliwi przyśpieszenie prac poszukiwawczych gazu łupkowego. Szacowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie gazu w ramach pierwszych trzech lokalizacji Kochanowo, Częstkowo i Tępcz (to tereny kaszubskich gmin Luzino i Szemud w powiecie wejherowskim) wyniosą 1,72 miliarda złotych" - tyle oficjalne komunikat z podpisanej w Warszawie umowy o współpracy.

Mieszkańcy terenów, o których mowa przecierają oczy ze zdumienia: u nas mają szukać gazu łupkowego? Nic nie wiemy, nikt z nami nie rozmawiał. Mało tego: od kilku dni w teren ruszyli ankieterzy, mający wybadać nastroje lokalnej społeczności w kwestii łupków, ale ludzie niechętnie wpuszczają ich do domów, biorąc za akwizytorów czy innych domokrążców.


Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG jest zaskoczona faktem, że mieszkańców nikt nie uprzedził o wizytach ankieterów.


- Zaraz to sprawdzę, spowodujemy, żeby do pozostałych mieszkańców wiadomość taka doszła, bo ankieterzy będą też pracowali w przyszłym tygodniu - zapewnia rzeczniczka.


Pierwszy gaz ze wspólnego projektu może popłynąć już w 2016 roku, a pierwsze odwierty zostaną wykonane najprawdopodobniej w przyszłym roku. Póki co, nie wyznaczono jeszcze dokładnych lokalizacji wiertni.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy pięcioma spółkami, wspólne prace będą prowadzone na należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo w okolicach wsi Kochanowo, Częstkowo i Tępcz (stąd nazwa: projekt KCT), na której wstępne badania potwierdziły występowanie gazu z łupków. 


- Koncesja Wejherowo, na której części będzie prowadzona współpraca, jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych - mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG. - Potwierdzają to rezultaty prac PGNiG na odwiercie Lubocino 1 (to powiat pucki, ale należący do koncesji Wejherowo), gdzie we wrześniu ub.r. wykonano zabiegi szczelinowania, w wyniku których nastąpił przypływ gazu. Analizy gazu z łupków potwierdziły jego bardzo dobre parametry energetyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto