Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbierają ulgę wdowom! Zamieszanie wokół zwolnienia z opłat za abonament rtv

(kz)
72-letnia Irena Kmieć, mieszkająca przy ul. Ziomkowej, tydzień temu została zwolniona z opłaty abonamentu za radio i telewizję. W środę z poczty dostała alarmujący telefon: abonament trzeba jednak płacić.

Okazuje się, że wdowy pobierające rentę rodzinną po mężu nie zostały zwolnione z opłat rtv. W podobnej sytuacji jest co najmniej kilka tysięcy łodzianek.

Irena Kmieć wspólnie z mężem opłacała co miesiąc abonament od 1968 roku. W zeszłym roku małżonek zmarł.

– Abonament był na męża i po jego śmierci przepisałam telewizor na siebie. A że miałam niską emeryturę, w maju zamieniłam ją w ZUS-ie na rentę po mężu – opowiada pani Irena. – Ponieważ dostaję brutto poniżej 1551 złotych, więc zaraz po tym, jak od początku marca zaczęły obowiązywać przepisy o zwolnieniu z opłat, poszłam na pocztę z dokumentami, by zaoszczędzić miesięcznie te 17 złotych abonamentu.

Kobieta pokazała, że do maja miała emeryturę, a potem zamieniała ją na rentę po mężu. Na tej podstawie dostała z poczty dokument zwalniający z opłat. Na druku wpisano jako „potwierdzenie tytułu uprawniającego do zwolnienia z opłat abonamentowych” numer renty rodzinnej. Tymczasem... osoby, które wypracowały już emeryturę, ukończyły 60 lat i mają niskie świadczenie z ZUS-u, ale owdowiały i zaczęły pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu, nie mają prawa do zwolnienia z abonamentu.

– To wynika z ustawy uchwalonej przez Sejm. Być może posłowie nie zastanowili się nad przypadkiem rent rodzinnych – mówi Dorota Żebrowska, ekspert w Departamencie Ekonomicznym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Teraz dostajemy cięgi nie za swoje błędy.

Na szczęście łódzki ZUS znalazł rozwiązanie problemu.

– Jeżeli zgłosi się do nas osoba pobierająca rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, wystawimy zaświadczenie zarówno o pobieranej rencie rodzinnej jak i wcześniej ustalonym prawie do emerytury. Wydamy też kopię wcześniejszych decyzji emerytalnych. Być może to wystarczy poczcie jako dowód, że prawo do emerytury zostało ustalone – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału ZUS-u.

* * * * *

Przypominamy, że wśród zwolnionych z opłat są m.in. osoby, które łącznie spełniają trzy warunki: ukończyły 60 lat, mają świadczenie z ZUS-u, które w 2009 r. nie przekroczyło brutto 1551,48 zł miesięcznie i mają prawo do emerytury, które muszą udokumentować odcinkiem emerytury lub decyzją o przyznaniu (waloryzacji) emerytury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto