Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaprasza na retransmisję "NABUCCO", jednej z najpopularniejszych oper świata, z Plácido Domingo najsłynniejszym żyjącym śpiewakiem w roli tytułowej na scenie nowojorskiej The Metropolitan Opera.

„NABUCCO” to pierwszy sukces kompozytorski Giuseppe Verdiego do dziś pozostający pozycją z żelaznego repertuaru operowego, kochaną przez publiczność oraz śpiewaków. Plácido Domingo, kiedyś jako tenor wielokrotnie śpiewał w tym dziele partię Izmaela, teraz, jako baryton, kreuje postać tytułową, pod batutą charyzmatycznego honorowego dyrektora muzycznego Met Jamesa Levine’a.

Opera, która swemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos i powodzenie, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Met: Live in HD”. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był nieoficjalnym hymnem kraju. Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wcieli się Placido Domingo, od dłuższego czasu występujący w partiach barytonowych.

"Va, pensiero" to wzniosła i zarazem przejmująca pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu opery
G.Verdiego. Zobacz tłumaczenie jej fragmentu:

"...Złota harfo dawnych proroków,
czemu milczysz wisząc na wierzbie?
Obudź pamięć w sercu,
opowiedz o minionych czasach!
Niech zabrzmi twój jęk,
tak gorzki, jak los Jerozolimy,
niech Bóg obudzi w tobie melodię,
która da nam siły cierpieć!"

Należy dodać, że "Nabucco" jest niezwykle klimatyczną, pełną wrażeń i skrajnych emocji operą. Są tu wzloty i upadki. Miłość i zazdrość oraz żądza władzy prowadząca do nieustannej walki o swoje za wszelką cenę, a także o sprawiedliwość. Wyśmienita gra aktorska, doskonała muzyka i świetna scenografia nie pozwalają pozostać obojetnym nie tylko na jej treść ale także na taką formę sztuki scenicznej.

„Nabucco” na ekranie CKF Stylowy 25 marca 2017 o godz. 18:55.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 40 minut (w tym 1 przerwa).

Bilety: 50 zł

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!